Sestry Válovy – Pod jedním nebem

Sestry Válovy ...

Sestry Válovy – Pod jedním nebem

19. 11. 2021 — 27. 2. 2022

Komenského 10
586 01 Jihlava
Kurátorka : Dagmar Šubrtová

Hosté: Jiří Petrbok, Klára Spišková, Olbram Zoubek, Josef Žáček

Narozeny ve stejný den stejného roku byly nerozdělitelné, a přesto ve své práci dokázaly být individuální. Tato výstava nám je představuje v trochu jiné podobě, než je známe. Na výstavě zároveň v komornější formě představí své práce čtyři autoři, pro některé bylo setkání s Jitkou a Květou iniciační pro jejich tvorbu, jiné spojovalo hluboké přátelství a další byl jejich souputníkem a celoživotním obdivovatelem.

Jitka se ve své tvorbě mimo jiné věnovala tématům zvířat, fascinoval ji jejich přirozený boj o přežití. Nejprve rozvinutím Fillových bojů a zápasů se dostávala k obrazům zvířecích lebek, poražených býků z jatek až k poslednímu dotyku. Věnovala se citlivosti lovce, který na sebe může vzít podobu a sílu uloveného zvířete, a později malovala svou užaslost nad krásou a inteligencí přírody. Jitka dokázala opakovanými motivy vytvářet svou osobní každodenní mytologii. Neustále hledala opravdovost člověka, víru a život v samotném aktu tvoření. 

Květina životní vitalita, pozemskost, živelnost hmoty, zemitost, síla a výbuchy spontánnosti jsou v jejích obrazech přítomné hned vedle ztišení. Vychází z pozorování, tak jako mudrc pozoruje své okolí a svou mysl, než se dobere k odpovědi. Květa se zajímala o tarot, jógu, o Antroposofickou společnost Rudolfa Steinera. Zvláště ji oslovila jeho idea duchovní jednoty všeho lidstva. Člověk se vyvíjí současně s okolním světem, jeho vývoj má zákonité souvislosti s neživou i živou přírodou, se sluncem i planetami.

Dagmar Šubrtová

Poznámka: Dům se po smrti sester Válových stal autentickou vzpomínkou a domácím archivem vypovídajícím o svérázných umělkyních, žijících pro své tvůrčí zaujetí. Ateliér Jitky Válové, kde vytvořila převážnou část svého rozsáhlého díla, je dodnes zachován v téměř původním stavu. Obytná část domu, mimo jiné, skrývá zachovalou autorskou skleněnou mozaiku s motivem orchidejí a obývací pokoj s původním vybavením. I po nedávných drobných úpravách si místnosti v sobě stále udržují atmosféru vybízející k debatám nad uměním tak, jak tomu bývalo při setkávání v domě s přáteli za života sester Válových. Díky přístupu části rodiny se zde pořádají setkání, odborné konference, krátkodobé workshopy. Individuální prohlídky je možné objednat na adrese: dumvalovek@email.cz

Více na www.dumvalovek.cz

Fotogalerie