archiv

Ka3ka3: Na dotek modrého světla

30. 9. — 31. 10. 2021

ALTERNATIVA
Prostor Za bukem/ intervence do prostoru
Komenského 10
586 01 Jihlava

Na vernisáži proběhne performance ka3ka3

Vizuální umělkyně a performerka ka3ka3 vystudovala bakalářské studium v ateliéru Malba u Jiřího Černického na UMPRUM. Za doby studia prošla stážemi v Ateliéru hostujícího pedagoga na UMPRUM pod vedením Davida Maljkovice a Slávy Sobotovičové a v rámci zahraničního pobytu absolvovala také stáž na HEAR ve Štrasburku v ateliéru Peinture pod vedením Mathieu Boisadana.

⟶ více
archiv

Félix Blume: Cvrčci ze sna

30. 9. — 31. 10. 2021

zvuková instalace, workshop

zvuková galerie IGLOO
Komenského 10
Jihlava
Kurátor: Miloš Vojtěchovský

"Los grillos del sueño" / "Cvrčci ze sna" je zvuková instalace, kterou vytvořil Félix Blume společně s dětmi v roce 2019 v Chile. Je to soubor malých zvukových objektů - reproduktorů, a přestože každý objekt zní svým jedinečným hlasem, v prostoru galerie vytváří tichou zvukovou atmosféru. Když v noci spíme, cvrčci venku zpívají za oknem lidem do snů. Protože cvrčci zpívají většinou v noci, nebo přes den sborem, v projektu "Los grillos del sueño" má každý cvrček vlastní hlas. Na dílně děti vychovaly několik cvrčků a v noci jejich písně nahrály a společně s Felixem postavily pak vlastní umělé, elektronické cvrčky. Součástí výstavy je krátký film s příběhem "vědeckého" týmu, který - když zjistil, že živým cvrčkům hrozí vyhynutí - vytvořil cvrčky elektronické. Takže i kdyby opravdoví cvrčci ze světa nakonec někdy zmizely, budou lidem do snů v noci zpívat alespoň cvrčci robotičtí.

Félix Blume
(přeložil Miloš Vojtěchovský)

 

⟶ více
archiv

Černá zvířata / Tereza Říčanová

26. 8. — 17. 10. 2021

Masarykovo nám. 24
586 01 Jihlava
Kurátorka: Hana Zrno Vondrů


výstava byla v  původním termínu 12. 11. 2020 - 31. 1. 2021 nepřístupná veřejnosti z důvodu pandemie covidu

Umělkyně Tereza Říčanová (1974) ilustruje knihy pro děti, doplňuje je vlastními, často ručně psanými texty. Maluje na sklo květiny a sny, vytváří takzvané podmalby na skle, kdy barvy v popředí vždy musí nanést jako první, pak je dále vrství. Ovládá grafické techniky, na satinýrce tiskne ohně, hory, hororové pohádky či zadek krávy a doma má knihtisk. V její knihovně najdete nespočet deníků, zaplňuje je mimo jiné zjeveními, svými sny, které zvěčňuje textem i kresbou.

⟶ více
archiv

Temná noc duše

12. 8. — 17. 10. 2021

Komenského 10
586 01 Jihlava
Kurátorka : Nina Moravcová

Zbyněk Baladrán, Sarah Dubná, Jiří Franta a David Bőhm, Habima Fuchs, Anna Hulačová, Barbora Kleinhamplová, Jan Krtička, Jaroslav Kyša, Viktorie Langer, Tereza Severová

Výstava Temná noc duše představuje práce skupiny vizuálních umělců, jejichž tvorbu charakterizuje zvýšená citlivost vůči aktuální společenské situaci. Snaží se zachytit všudypřítomné pocity znepokojení, nejistoty a dezorientace podmíněné frustrací vyvěrající z neschopnosti ovlivnit realitu hroutícího se světa. Pocity, které nás přivádí do stavu bezradnosti a stagnace, jenž je ale nedílnou součástí procesu, který prozatím nedokážeme nahlédnout z dlouhodobější perspektivy. K tomuto stavu ostatně odkazuje i název výstavy. Vrací se k sousloví, jež se objevilo v šestnáctém století v literární tvorbě španělského světce Jana od Kříže.

⟶ více
archiv

Nevidené

9. 9. — 10. 10. 2021

ALTERNATIVA
Komenského 10
586 01 Jihlava
Kurátorka: Dominika Chrzanová

Spoločná výstava umelkýň, fotografky Emy Lančaričovej a intermediálnej umelkyne Veroniky Šmírovej je fúziou diplomových prác absolventiek Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave a Akadémie umení v Banskej Bystrici. Výstavný projekt je vôbec ich prvým stretom, v ktorom predstavujú svoju tvorbu tematicky orientovanú na astrofyziku, fyziku a filozofiu transformovanú do svojského výtvarného jazyka.

 

⟶ více
archiv

B PETRIFIED, tidal love

22. 7. — 19. 9. 2021

zvuková galerie IGLOO
Komenského 10
Jihlava
Kurátor: Miloš Vojtěchovský

Proroctví o povaze budoucnosti je ukryto v podstatě: abychom mohli porozumět, předpovídat musíme naslouchat, uchýlit se hluboko do nitra. Zdánlivě netečná temnota podstaty je nabita vědomím.

K tomuto dílu mne inspirovalo záhadné, velice poetické místo - zvláštní skalní útvar uprostřed pralesa Pohorje ve Slovinsku. Můj intimní i kosmický dialog s touto skalou vznikl během několika výprav: prostor, atmosféra, řeka, kameny, stromy, mravenci, stíny, světlo a žena.

⟶ více
archiv

Ester Knapová / Malí Indiáni aneb Úkryt v metafoře

22. 7. — 29. 8. 2021

ALTERNATIVA
Komenského 10
586 01 Jihlava
Kurátor: Petr Vaňous

Malířské a kresebné dílo Ester Knapové (1993) charakterizuje křehkost a intimita výrazu stejně jako smysl pro snovou introspekci. Paměť a vzpomínky jsou probouzeny asociacemi proustovsky se ohlašujícími z konkrétních míst (souhra barev, světla, vůně, zvuků apod.), jež si říkají o nová stylistická ozvláštnění a malířské interpretace. Vrstvy paměti uložené jako "reálie" ve fotografiích se tak potkávají s těmi vrstvami "atmosférických" vzpomínek, které obsahují konkrétní fyzická místa, jež od dětství opakovaně navštěvujeme a do kterých se z nějakého důvodu vracíme. Táhne nás to tam. Cosi tam neustále přebývá a prostupuje časem.

⟶ více
archiv

Element sklo - Matérie fantazie

18. 2. — 15. 8. 2021

Masarykovo nám. 24
586 01 Jihlava
Kurátorka: Zuzana Svobodová, Hana Zrno Vondrů

Element sklo. Pod tímto názvem připravilo Muzeum Vysočiny Třebíč ve spolupráci s partnery v Jižních Čechách a Dolním Rakousku unikátní projekt věnovaný historii i současnosti místní sklářské výroby. Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě bude od 18. 2. 2021 do 15. 8. 2021 hostit výstavu Matérie fantazie, která představí instalaci autorské tvorby sklářských výtvarníků, design a výrobu, ale také práce studentů specializovaných středních škol. Instalované objekty zahrnou jak čiré, tak broušené duté sklo, osvětlovací tělesa, nebo jedinečné tavené plastiky.

⟶ více