archiv

Jan Krtička: Jihlavské transformátory

8. 9. — 29. 10. 2023

zvuková galerie IGLOO
Komenského 10
kurátor Miloš Vojtěchovský

Instalace navazuje na práci Radčické transformátory, které Jan Krtička vystavil v roce 2022 v Praze. Tentokrát jde o soubor nahrávek z Jihlavy a zpracovává zde vibrace / bručení a hučení místních vysočinských transformátorů (nicméně všechny beztoho patří pod dominium společnosti ČEZ a jsou propojeny se systémem sítí a systémů běžícím celou Evropou).

⟶ více
archiv

Jiří Příhoda: intervence Sochařský park hrad Roštejn

2. 6. — 15. 10. 2023

Komenského 10
intervence do krytého renesančního dvora galerie

Jiří Příhoda připravil do renesančního dvora galerie architektonicky pojatou intervenci, ohlížející se za konvolutem performancí a intervencí zastřešená tématem Sochařského parku Roštejna z počátků jeho tvorby. Jiří Příhoda je původem z Vysočiny, ale dnes patří k mezinárodně úspěšným umělcům.

⟶ více
archiv

Z galerie VEN! Umění v českém veřejném prostoru po roce 1989

2. 6. — 15. 10. 2023

Komenského 10
kurátoři Petr Kratochvíl, Dan Merta, Petra Vlachynská, Klára Pučerová

Výstavu „Z galerie VEN! / Umění v českém veřejném prostoru po roce 1989“ připravila v loňském roce Galerie Jaroslava Fragnera spolu s teoretikem Petrem Kratochvílem a sochařkou Petrou Vlachynskou. Představuje na šedesát realizací ve veřejném prostoru – od akcí přes dočasné intervence až po trvale umístěná umělecká díla, dále výběr děl či happeningů od 60. do 80. let, ale také devět uměleckých festivalů, které významně ovlivňují veřejný prostor řadu let.

⟶ více
archiv

Make friends, not art

2. 6. — 15. 10. 2023

Komenského 10
kurátor Petr Kovář

Výstava reflektuje lokální situaci umělců na Vysočině, kteří se v prostředí mimo umělecká centra etablují spíše společenskými aktivitami; zakládáním spolků, pořádáním kulturních akcí, působením skrze divadlo nebo různé druhy komunitního neformálního vzdělávání, nežli vlastní výtvarnou činností.

⟶ více
archiv

Reinhold Zisser: Notgalerie

2. 6. — 27. 8. 2023

galerie Alternativa
Komenského 10
kurátor Reinhold Zisser

Rakouský umělec Reinhold Zisser proměnil v letech 2015-2020 opuštěný dřevěný kostel v metainstalaci nazvanou Notgalerie. Tímto procesem nejenže proměnil dům postavený pro modlitby a náboženské obřady v místo pro současné umění, současně ale transformoval budovu a každou její jednotlivou část v umělecké dílo jako takové a kurátorství, vedení i průběh projektu povýšil na součást své umělecké praxe.

⟶ více
archiv

Rodrigo Paglieri: Krajina – radiomapa Jihlavy

2. 6. — 27. 8. 2023

zvuková galerie IGLOO
Komenského 10, Jihlava
kurátor Miloš Vojtěchovský

Krajina – radiomapa Jihlavy vnímá řeku Jihlavu jako element, který utváří krajinu kolem města Jihlava a zároveň jako poetický prvek galerijní instalace. Instalace v galerii se skládá z mobilního vysílacího studia, videoprojekce a zvukové skulptury z reproduktorů a kabelů.

⟶ více
archiv

Hvězdolet / Dítě v každém z nás

17. 2. — 11. 6. 2023

Masarykovo nám. 24
kurátorka Pavlína Pitrová

Mezigenerační, tvořivý projekt představující výhradně díla ze sbírek OGV v Jihlavě je zaměřený nejen na rodiny s dětmi. Název výstavy Hvězdolet odkazuje na ústřední obraz od Dobroslava Folla z roku 1966. Toto abstraktní, velkoformátové dílo svým názvem i námětem podporuje návštěvníky v jejich fantazii a kreativitě, která je hlavním tématem výstavy.

⟶ více