Tajemná (žij z pohádek)
Tajemná (žij z pohádek)

Tak se jmenuje okrasná jabloň, kterou zasadili účastníci galerijní Noci s Andersenem.

Do této celorepublikové akce jsme se poprvé zapojili v roce 2018 a jako první v Jihlavě jsme letos zasadili památeční pohádkový strom. Tradice jejich sázení pochází z roku 2005, kdy se slavilo 200. výročí narození H. Ch. Andersena. Letos se konal 23. ročník.

Z počátku bylo ve hře hned několik názvů, jako například Píseň, Péťa, Věčná nebo Dívčí květ. Nakonec Hanka navrhla, aby se název stromu složil z prvních písmen křestních jmen všech účastnic. Tak vznikl název Tajemná žij. Jenže nám zbylo ještě písmenko H. Co s ním? Holky napadlo hledat H ve slovech, která by se hodila k našemu názvu. No a pohádka bylo skvělé řešení.

Následně si děti připravily přáníčka, ve kterých jablůňce popřály, a vyrazili jsme směrem k DKO. Toto místo nám pro výsadbu stromu doporučila Katarína Ruschková z odboru životního prostředí jihlavského magistrátu. S myšlenkou zasazení stromu v rámci oslav výročí narození dánského spisovatele H. CH. Andersena jsme ji oslovili již v loňském roce a ona nám společně se svými kolegy vyšla vstříc. Vybrali odrůdu vhodnou do městského prostředí i ideální místo k výsadbě. Připravili jámu a strom přivezli. Lopatky a motyčky přinesla dětem paní Katarína přímo na místo. Tímto jí i všem kolegům moc děkujeme za skvělou spolupráci! Děti jablůňce připravily malý světelný rituál a popřály ji. Celý páteční den bylo deštivé počasí, ale když jsme vyšli strom zasadit, vyjasnilo se a poprchávat začalo až po našem návratu do galerie.

Tam si děti užily výstavu Hvězdolet / Dítě v každém z nás a poté jsme se přesunuli do dílny, kde výtvarně zpracovaly dopisy pro významné osobnosti a podporovatele Noci. Díky různorodému programu nám večer rychle utekl a nadešel čas chystat se k přespání v prostorách galerie. A spalo se nám dobře. Ráno u snídaně jsme si společně povídali a nakonec jsme si zábavu užily i my s Janou Jarošovou. Děti pro nás totiž připravily aprílový žert - všechny zmizely. :-)

Pavlína Pitrová, duben 2023

edukační pracovník
Mgr. Pavlína Pitrová

tel. č.: 567 217 133; 604 875 412
pitrova@ogv.cz

Fotogalerie