Noc s Andersenem a tvořením v galerii
Noc s Andersenem a tvořením v galerii

Už pošesté jsme strávili noc v galerii…

Této skvělé akce na podporu dětského čtenářství se účastníme pravidelně od roku 2018 (mimo rok 2020, kdy se kvůli pandemii akce nemohla konat). Letošní ročník byl u nás čistě dívčí záležitostí, což ale vůbec nevadilo. Některé děti se této akce účastní pravidelně, a tak úvodní část, která je vždy věnována bližšímu představení osobnosti H. Ch. Andersena, po kterém je celá akce pojmenována, byla, spíše než monologem edukátorky Pavlíny, dialogem, do kterého všichni přispěli nějakou informací o tomto známém pohádkáři.
Další pravidelnou aktivitou v rámci této akce je posílání pohlednicových zdravic různým osobnostem. Krásné pohlednice, které každý rok dostáváme od organizátorů akce, Knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti, děti mohou dozdobit, připsat vzkaz. Pohlednice pak zasíláme poštou například prezidentovi, jeho ženě, primátorovi města Jihlava, dánskému velvyslanci, a letos také umělkyním, které nás inspirovaly při tvoření.
Po úvodním seznámení mezi sebou a s osobností H. Ch. Andersena si každý vylosoval jednu osobnost, které pohlednici bude posílat. Samotné psaní vzkazů jsme naplánovali až na ráno, aby tak děti měly čas si promyslet, co budou psát.
Poté jsme se přesunuli do výstavy Trans naturalis mladého umělce Vlastimila Nenadála, která právě probíhá v prostoru galerie Alternativa, kde jsme se nechali inspirovat rostlinou zvanou paznehtník. Každý si pak vystříhal vlastní paznehtník, do kterého napsal svá přání. Ta jsme potom šli zavěsit na okrasnou jabloň, kterou jsme v loňském roce právě v rámci Noci s Andersenem ve spolupráci s odborem životního prostředí magistrátu města Jihlavy zasadili. U jabloně jsme si také zapálili svíčky a několikrát zopakovali říkanku přivolávající jaro.
Po návratu do galerie nás čekalo to hlavní tvoření – podle výstavy BYLO – NE – BYLO, konkrétně jsme se nechali inspirovat tvorbou Klaudie Hlavaté a jejími kolážemi na plexisklo. Obrazy jsme si důkladně prohlédli, povídali si o mýtech a vzpomínkách, a pak už se šlo tvořit. I přes pozdní hodinu jsme měli stále plno energie, a vznikla naprosto úžasná, kreativní díla, která by jistě i sama Klaudie ocenila.
Celý večer hodně rychle utekl, než jsme se zachumlali do spacáků a začetli se do pohádek, tak jsme si ještě stihli prohlédnout díla Radky Bodzewicz a jejich nový rozměr díky speciálních aplikaci.
I když se blížila půlnoc, některé děti měly stále ještě dost energie, a tak nám kromě Pavlíny na dobrou noc četly i ony.
Ráno potom patřilo psaním vzkazů a zdobením pohlednic osobnostem, které si děti předchozí večer vylosovaly. Ale už nezbývalo moc času, blížila se devátá hodina, kdy si rodiče měli děti vyzvednout. Honem tedy sbalit spacáky, pyžama… kdo byl rychlý, tak si ještě stihl dozdobit svíčku, kterou jsme večer zapálili u pohádkového stromu.

A šestý ročník Noci s Andersenem v galerii je za námi… pokud můžeme soudit jak dle vlastních pocitů, tak i z anonymní, zpětné vazby, kterou nám děti napsaly, tak se akce opět moc vydařila. Největší zásluhu na tom má galerijní edukátorka Pavlína Pitrová, která všechno perfektně vymyslela a připravila. Pavlíno, díky!

A samozřejmě i samotné děti, bez jejichž nadšení a kreativity by to prostě nešlo.

Moc všem děkujeme a budeme se těšit snad zase za rok, pokud nám to plánovaná rekonstrukce galerie dovolí…

 

Jana Jarošová, březen 2024

asistentka ředitele, PR
Bc. Jana Jarošová, DiS.

tel. č.: 567 301 681; 721 434 761
jarosova@ogv.cz

Fotogalerie