Hodně štěstí zdraví, hodně štěstí zdravíííí…!
Hodně štěstí zdraví, hodně štěstí zdravíííí…!

Narozeninové oslavy pro děti pořádáme v prostorách naší galerie na Masarykově náměstí již od roku 2017.

Vzpomínám si, že ne všichni kolegové z odborného oddělení byli nadšení, když jsem s touto myšlenkou přišla. A vlastně se jim ani nedivím. Představovali si totiž rozjívené děti, které se nekontrolovatelně pohybují se šlehačkovými dorty a rychlými špunty po výstavních sálech a stálé expozici. Padající obrazy i sochy, mastné čokoládové otisky rukou na bílých zdech podél schodiště a do toho mnohohlasné Hodně štěstí zdraví, hodně štěstí zdraví… které navždy vyhání i otrlé návštěvníky z galerie.

Pořádat dětské narozeninové oslavy je již delší dobu velký trend. Naším cílem ale bylo pozvat do galerie děti, které si chtějí užít svoji oslavu s kamarády díky společnému tvoření. Navíc mají chuť dozvědět se zajímavé informace v prostředí, které není k pořádání oslav úplně běžné. Oslovit rodiče, kteří k nám běžně nechodí a často ani nevědí, že v Jihlavě galerijní budovy jsou.

A jak tedy naše oslavy vypadají? S dětmi si společně projdeme celou galerii od mázhauzu až po poslední patro stálé expozice. Prohlédneme si zajímavá umělecká díla, o kterých si povídáme, diskutujeme a děti upouští uzdu své fantazie. Důležité je, že si samostatně vyplňují pracovní list, ale všechny aktivity děláme společně. Navzájem se tak inspirují, předávají informace a často starší pomáhají mladším. Ve výtvarném ateliéru si děti následně vytváří vlastní obrázek, který si sami zarámují a odnášejí domů. Před tím ale popřejí oslavenci a občerství se dobrotami, které si rodiče mohou přinést vlastní.

Je moc milé, když se děti vrací a chtějí u nás oslavit i následující narozeniny. Nebo o oslavu projeví zájem děti, které přišly původně jako hosté. Program oslav tak musíme neustále obměňovat, ale zároveň nás tento zájem těší. O to víc, když se pak děti stanou našimi stálými návštěvníky, které vídáme na sobotních dílnách pro rodiny s dětmi, příměstských táborech nebo dalších galerijních akcích. Zároveň víme, že naše tematické a tvořivé oslavy narozenin nejsou pro všechny děti. Cílem pro nás ale není kvantita. Naopak, chceme zaujmout rodiče dětí, které baví tvořit a chtějí se nechat inspirovat uměním.

Na závěr bych chtěla poděkovat panu řediteli, který pořádání oslav podpořil hned od samého začátku, a také mojí kolegyni Janě Jarošové, která mi se všemi oslavami pomáhá.

 

Pavlína Pitrová, listopad 2022

edukační pracovník
Mgr. Pavlína Pitrová

tel. č.: 567 217 133; 604 875 412
pitrova@ogv.cz

Fotogalerie