ZE SBÍREK: Světový den barmanů
ZE SBÍREK: Světový den barmanů
Václav Hejna, Dvě postavy u stolu, inkoust, akvarel, ruční papír, 285 x 222 mm, ze sbírek Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě

Dnes je ideální den na to dát si svůj oblíbený koktejl a oslavit tak ty, kteří nám je připravují.

Na barmanskou profesi bylo v počátcích nazíráno spíše skrze prsty, protože byla spojována s problematickým servírováním alkoholu. Až v 19. století se barmani začali brát vážně. Velkou zásluhu na tom měl Američan Jerry Thomas, který v roce 1862 vydal „Bartender's Guide“ („průvodce barmana“), první publikaci zabývající se tvorbou koktejlů. Thomas, sám barman a majitel několika podniků v New Yorku, navíc dokázal z přípravy a servírování alkoholických nápojů udělat zábavnou show, čímž přispěl k tomu, že povolání barmana začalo být považováno za kreativní profesi. Díky těmto zásluhám si dokonce vysloužil i přezdívku profesor Jerry Thomas a je považován za „otce americké mixologie“ (mixologie = umění přípravy míchaných nápojů).

Historie tohoto svátku není úplně jasná. Zdroje se v tomto ohledu rozcházejí, většinou se uvádí, že pochází z Austrálie a Nového Zélandu, kde se v roce 2018 konala společná barmanská soutěž „The Perfect Blend“ („dokonalá směs“), jinde zase, že se datum pojí k založení Mezinárodní barmanské asociace, ke kterému došlo 24. února 1951. Skutečnost je taková, že Světový den barmanů se slaví od roku 2018 a vždy 24. února, takže obě informaci spolu nejspíše souvisejí.

My jsme pro tento den vybrali z našich sbírek práci znázorňující dvě postavy u stolu, možná právě čekajíc, až jim barman připraví jejich oblíbený koktejl. Autorem díla je Václav Hejna (24. 9. 1914 – 2. 8. 1985), významný český malíř, kreslíř a grafik. Jeho zájem o výtvarné umění se projevil už v době studií na Reálném gymnáziu Jana Nerudy v Praze pod vedením profesora kreslení J. Boháče-Heřmanského. Po absolvování reálky v roce 1934 nastoupil Hejna ke studiu na Vysoké škole architektury na ČVUT v Praze do ateliéru profesorů Oldřicha J. Blažíčka a Karla Pokorného, kde setrval až do roku 1939. V letech 1946–1948 studoval v Paříži kresbu aktu na École des Beaux-Arts. Byl členem SVU Mánes, SČUG Hollar, Surindépendants Paříž, především však skupiny Sedm v říjnu.Hejnova tvorba byla velice pestrá a procházela různými fázemi. Jeho malířský rukopis se vyvíjel a měnil pod vlivem aktuálních uměleckých směrů. V malbě se soustředil na postavu a její podobu danou moderní civilizací. Kromě figurální tvorby se věnoval také krajinářství a malbě zátiší. 

Text o Václavu Hejnovi připravila Jana Bojanovská v roce 2024.

Jana Jarošová, 24. 2. 2025

asistentka ředitele, PR
Bc. Jana Jarošová, DiS.

tel. 721 434 761
jarosova@ogv.cz