Přejeme všem školákům i studentům šťastné vykročení do nového školního roku, a ať se jim studium daří. Všem prvňáčkům ať se ve škole líbí, najdou si nové kamarády, mají radost ze zvládnutí čtení každého nového písmenka, slova, věty…, ale i psaní a počítání.
Pro tento významný den jsme ze sbírek OGV v Jihlavě vybrali obraz „Čtoucí děvčátko“ z roku 1954, akademického malíře Jiřího Hrušky (10. 2. 1921 – 29. 8. 2016), který na svém plátně právě jednu takovou malou školačku zachytil. Jiří Hruška se narodil v Paříži, kde tou dobou působil jeho otec sochař Jaroslav Hruška (mj. autor monumentálního pomníku československých legií v Arrasu a pomníků T. G. Masaryka v Kolíně a Plzni), ale od roku 1926 žil s rodiči v Praze. V roce 1940 byl přijat na Školu umění ve Zlíně, obor sochařství, kde studoval pod vedením Vincence Makovského. Za války v letech 1942–1944 byl totálně nasazen v rakouském Kapfenbergu. Po válce vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze (1945–1950), obor figurální malířství u Vlastimila Rady, kde byl také v letech 1950–1955 jeho asistentem. V roce 1950 se oženil s malířkou Vendulou Truhlářovou, neteří malíře Jana Zrzavého. Jeho dcera Vendula Císařovská je malířkou, restaurátorkou a knižní ilustrátorkou. Hruška byl členem Umělecké besedy, věnoval se výtvarnému umění a příležitostně i restaurování. Ve své tvorbě byl ovlivněn impresionismem a expresionismem, věnoval se zejména klasické krajinomalbě, kde jej zaujaly převážně pražské a francouzské motivy, krajiny Českomoravské vrchoviny a Českého středohoří, které zachycoval v jejich tehdejší autentické podobě. Později, na sklonku života, se orientoval na ateliérová zátiší.
Na zmíněném jihlavském obraze namaloval Jiří Hruška pro něj poněkud neobvyklý figurální motiv – portrét malého děvčátka sedícího u otevřeného okna a čtoucího z knížky položené na stole s bílým ubrusem. Dívka v typickém dobovém oblečení i krátkém účesu s výraznou červenou mašlí je zahloubána do četby oblíbené knížky nebo se možná soustředí na text v učebnici?
Jana Bojanovská, 2. září 2024
tel. č.: 567 217 133; 605 221 763
bojanovska@ogv.cz