ZE SBÍREK: Mezinárodní den kávy
ZE SBÍREK: Mezinárodní den kávy
Vojtěch Tittelbach, Kavárna, olej, plátno, sololit, 66 x 93 cm, ze sbírek Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě

Espresso, americano, cappuccino, latte… nezapomeňte si dnes dopřát svoji oblíbenou kávu na oslavu tohoto dne.

Tento svátek zároveň také slouží ke zvýšení povědomí o pracovních, ale i životních podmínkách pěstitelů kávy, a s tím spojené hnutí fair trade, jehož cílem je pomoci producentům (nejenom) kávy dosáhnout udržitelných a spravedlivých podmínek pěstování a následného obchodu. V roce 2023 patřili k největším producentům kávy na světě Brazílie (39%), Vietnam (17%) a Kolumbie (7%).

Kávová zrna pocházejí z rostliny kávovník, nejznámějšími druhy jsou arabika (kávovník arabský; až 60% světové produkce) a robusta (kávovník statný; až 40% světové produkce). Arabika má jemnější chuť a nižší obsah kofeinu, ale je náročnější na pěstování a také následné zpracování, a z toho důvodu bývá tento druh kávy dražší. Robusta je v tomto ohledu méně náročná, obsahuje více kofeinu, ale má nahořklou, specifickou chuť, která nemusí každému vyhovovat. Její cena bývá výrazně nižší, a proto se často používá do směsí právě s arabikou.

Historie mezinárodního dne kávy není úplná jasná, jedna z prvních zaznamenaných oslav se konala v roce 1983 v Japonsku. Řada zemí po celém světě slaví tento svátek ve vlastním národním termínu, nejčastějším datem je 29. září nebo právě 1. říjen, který uznává i Mezinárodní organizace pro kávu (International Coffee Organization), fungující pod záštitou OSN.

Na oslavu svátku kávy jsme z galerijních sbírek vybrali obraz s kavárenským motivem, jehož autorem je malíř a grafik Vojtěch Tittelbach (30. 7. 1900, Mutějovice u Rakovníka – 16. 9. 1971, Praha). Studoval nejprve na UMPRUM (1919–22) u prof. Dítěte, poté na Akademii výtvarných umění (1922–26) u prof. Švabinského. Později i on sám na AVU vyučoval (od 1950; od 1959–70 profesorem, mezi jeho žáky patřila například vysočinská Eva Činčerová).

Na začátku své profesní kariéry se spíše profiloval jako kreslíř a grafik, k malbě se přiklání až začátkem 30. let. Nejprve byl ovlivněn dobovými sociálními tendencemi, poté německým expresionismem. Na jaře 1930 absolvoval studijní pobyt v Paříži u Františka Kupky, kde se blíže seznámil s kubismem, jehož prvky se v Tittelbachově tvorbě od 30. let mísí s poetismem a surrealistickými motivy.

Jana Jarošová, 1. 10. 2024

asistentka ředitele, PR
Bc. Jana Jarošová, DiS.

tel. č.: 567 301 681; 721 434 761
jarosova@ogv.cz