ZE SBÍREK: Mezinárodní den asteroidů
ZE SBÍREK: Mezinárodní den asteroidů
Alice Pavelcová, Vesmír, 2000, olej, plátno, 60 x 59 cm

Obrazem jihlavské výtvarnice a pedagožky Alice Waisserové Pavelcové nazvaným „Vesmír“ z našich galerijních sbírek si dnes připomínáme další významný den, a sice Mezinárodní den asteroidů.

Ten se každoročně slaví právě 30. června, v den výročí události z roku 1908 – dopadu tzv. Tunguzského meteoritu, což byla nejničivější událost novodobé historie spojená s asteroidy. Tato katastrofa byla v oblasti centrální Sibiře nedaleko řeky Podkamenná Tunguska způsobena dopadem asteroidu, který se v atmosféře nerozpadl, explodoval 5 až 10 km nad zemským povrchem a zcela zdevastoval území o rozloze 2 150 km2.

Asteroidy jsou malá tělesa sluneční soustavy, která obíhají kolem Slunce. Většina z nich se nachází v hlavním pásu asteroidů mezi oběžnými drahami Marsu a Jupiteru. Pokud jsou asteroidy sledovány a jejich oběžná dráha je známa, mohou být případné hrozby odhaleny včas a existují možnosti, jak tyto hrozby řešit.

Mezinárodní den asteroidů je připomínkovým dnem OSN, vyhlášeným rezolucí Valného shromáždění OSN právě na 30. června. Jeho cílem a hlavním poselstvím je upozornit na význam sledování oběžných drah asteroidů, zvýšit povědomí o těchto tělesech a případných hrozbách, které mohou představovat a také o tom, co je možné udělat pro ochranu Země, lidstva i budoucích generací před možnou katastrofickou událostí.

Víte, že tento svátek má rovněž své mezinárodní webové stránky?  https://asteroidday.org

 

Jana Bojanovská, červen 2024

kurátorka sbírky malby a kresby
Mgr. Jana Bojanovská

tel. č.: 567 217 133; 605 221 763
bojanovska@ogv.cz