Zastávky umění, aneb stres a nadšení s pravými umělci
Zastávky umění, aneb stres a nadšení s pravými umělci

Kde začít? Nejlepší je vždy začít od úplného počátku.

Kde jinde začít? V našem případě je to začátek školního roku 2022/2023, kdy hned první hodinu výtvarné výchovy se k nám do třídy přiřítila paní učitelka Jurkovičová a obeznámila nás se zajímavým projektem. Bylo samozřejmostí, že vše o novém projektu znělo úžasně a všichni měli velkou radost, vždyť jsme to právě my, kdo bude mít na starost něco takového. Všelijaké emoce se ozvaly třídou gymnázia, mezi nimi nadšení i strach, z velké zodpovědnosti a hlavně kritiky, ale o tom až později.

Začalo velké plánování, a jak čas plynul, zdálo se, že toho máme naplánovaného spíš méně než více, a to ve všech skupinkách (konkrétně třech) nastal chaos. Nebylo jasné, o čem vůbec zastávky budou, někdy začínaly i malé boje. Každý měl svůj nápad co vypracovat do projektu o Jihlavě, přeci jen nás tu většina bydlí, nebo tu jen tráví spoustu času. Žijeme však v demokracii, proto jsme se zvládli domluvit prostým hlasováním. Když jsme byli všichni spokojeni s návrhem, šli jsme do galerie poradit se o naší práci.

Když jejich závěry podám pozitivně, tak jsme alespoň měli více času pro nové ideji. Nu což, někteří jsme začali úplně na novo. Naší velkou záchranou a spásou byla umělkyně jménem Jantra. Ta nám ukázala nové styly a způsoby podání našich vizí a voilà! Hned jsme byli o velký kus blíže k našemu cíli, vidět naše výtvory a názory na městských zastávkách MHD.

Během celého počinu byly, jak jsem již naznačila, problémy. Ne veliké a nic co by se nedalo vyřešit. Menší ‚rebelie‘ doprovázená odporem k fyzické práci (patlání se v barvách, či střihání papírů) a klesající sebevědomí s občasně přicházející kritikou. Někteří si také dělali hlavu z názoru obyvatel Jihlavy, hlavně těch, kteří čekají na zastávkách a chodí přes náměstí. Nakonec byly i obavy ze strhnutí díla rovnou dolu do propadliště umění.

Naštěstí pozitivita převažuje a radost z vykonané práce vítězí.

Ze zpětných vazeb většiny třídy mohu říct, že největším přínosem projektu byla týmová práce a domluva, nově nabyté informace a zajímavé pro nás doposud neznámé výtvarné styly, které jsme si mohli zkusit a celkově ta příležitost udělat něco pro projekt ‚Jihlava mi není FU©K‘.

Byla to cesta na dlouhou trať, ale když už jsme proběhli cílovou čarou, je jasné, že to za to stálo.

.....

Vernisáž proběhla báječně, Pavlína Pitrová, paní Demlová a naše třídní paní učitelka Soňa Jurkovičová promluvily, jakožto i naši spolužáci a žáci z druhé školy projektu, teď už se nemusíme bát kritiky, strhávání a případného rozkousání všeho na čem jsme celý rok pracovali. Vše je na svém místě a nikomu to nevadí. Svými návrhy jsme chtěli lidi na něco upozornit, nebo přiučit a řekla bych, že se nám to povedlo.

Valča Karlíková, 4A8 Gymnázium Jihlava
červen 2023

Více o projektu ➜ ogv.cz/zastavky-umeni

Fotogalerie