Spolu u stolu
Spolu u stolu
v kupoli Národního muzea (z výletu do Prahy)

SUS je zkratka pro dlouhodobý edukační program, do kterého se naše galerie zapojila v rámci projektu Jihlava mi není fu©k!

Od září loňského roku se pravidelně každé úterý setkáváme s dětmi, které rádi tvoří, poznávají galerijní prostředí a zajímá je téma aktivního občanství. To se snažíme podpořit v celku jednoduchou, ale velice inspirativní otázkou: V čem jsme stejní? SUS totiž sdružuje jihlavské děti, které ovlivňuje různé kulturní prostředí. Děti, které mají kořeny v Hanoi, Moskvě, Praze nebo Třebíči se snaží pomocí tvoření i her zjistit, co vše mají společné.

Postupně otevíráme okruhy s tématem školy a volného času, které děti ovlivňují, a zjišťujeme, že společného mají opravdu mnoho. I když je každý jiný, přesto jsou v mnohém stejní. Mají rádi prázdniny, výtvarku a tělocvik, modrou a bílou barvu, zmrzlinu, pizzu a rýži. Baví je chodit na výlety, poznávat nová místa ve svém okolí. Nebaví ráno vstávat do školy, dělat zbytečné úkoly, stát frontu na oběd v jídelně. Vadí jim hádky a těší je, když se mohou smát.

Na jednom z prvních setkání jsme také zjišťovali, co by děti v rámci na našich setkání chtěly zažít. A i to se postupně snažíme naplňovat. Zajímala je například ochutnávka vánočního pokrmu, a tak jsme tvořili a pekli z perníkového těsta. Chtěly se podívat na věž kostela svatého Jakuba, a tak jsme na ní vystoupali. Lákalo je poznat skutečného umělce, a tak jsme navštívili výstavu Jakuba Tomáše, který nakonec děti pozval do svého ateliéru. Toužily vyrazit na společný výlet do Prahy a i to se nám nakonec podařilo. Děti měly dokonce stejné nápady, kam se v Praze podívat. Milým zjištěním pro nás bylo, že je zajímala prohlídka Pražského hradu, Karlova mostu, galerie nebo muzea. O to víc nás bavilo celý výlet naplánovat. Z Florence jsme se vydali na Pražský hrad, kde si prohlédli katedrálu svatého Víta i Jiřský klášter. Nerudovou ulicí jsme se vydali přes Karlův most k Národnímu divadlu. Tam jsme si objednali výbornou pizzu a ochutnali vyhlášenou zmrzlinu. Poslední zastávkou bylo Národní muzeum a jeho prohlídka. Nejprve jsme vystáli frontu na úžasnou vyhlídku do kupole budovy. A pak si prošli nově instalované přírodovědné a historické expozice. Na chvilku jsme se zastavili i v tunelu, který propojuje historickou a novou budovu. Vše vyšlo tak, jak jsme si naplánovali. I aprílové počasí našemu výletu přálo!

Během následujících setkání se musíme připravit na slavnostní ukončení celého projektu Jihlava mi není fu©k! Věříme, že se nám vydaří jak společná vernisáž, která se uskuteční v pátek 22. dubna, tak PechaKucha, na které děti vystoupí se svým příspěvkem v pátek 13. května.

Naše pravidelná setkání můžete sledovat i na galerijním webu https://ogv.cz/spolu-u-stolu.

 

17. 4. 2022

 

 

edukační pracovník
Mgr. Pavlína Pitrová

tel. č.: 567 217 133; 604 875 412
pitrova@ogv.cz

Fotogalerie