Pravidelné setkání odborných pracovníků galerií se letos konalo trochu netradičně na dvou místech – v pardubické Gočárově galerii a v kutnohorské Galerii Středočeského kraje (GASK).
Rada galerií České republiky je definována jako „profesní unie českých muzeí umění – galerií, které sdružuje za účelem koordinace jejich činnosti při tvorbě, správě, a ochraně a zveřejňování uměleckých sbírek jako nezcizitelné součásti národního kulturního dědictví“. Skládá se z Komory ředitelů, Komory odborných pracovníků a Komory edukačních pracovníků.
I naše OGV je samozřejmě členem, zastoupena naším ředitelem Danielem Novákem, kurátorkou Janou Bojanovskou a edukátorkou Pavlínou Pitrovou. Pan ředitel se ale ve stejném termínu účastnil workshopu Aktivní útočník v prostředí muzeí a galerií, který pořádalo Metodické centrum Národní galerie, a tak za sebe vyslal náhradu – mě, jeho asistentku a galerijní PR. :-)
Součástí každého setkání jsou důležité administrativní úkony jako volby do jednotlivých komisí, zpráva o činnosti Rady, aktualizace členů jednotlivých komor nebo grantové projekty Rady.
Další část je potom věnována prezentaci zajímavých projektů, které galerie připravují, nebo už například mají za sebou a podílí se tak o své zkušenosti. Letošním společným tématem byla rekonstrukce. Ředitelka hostující Gočárovy galerie Klára Zářecká představila proměnu objektu Automatických mlýnů, konkrétně pak prostory, ve kterých v současné době Gočárova galerie sídlí. Následoval příspěvek ředitelky Galerie Klatovy – Klenová Hany Kristové o rekonstrukci bývalého hospodářského objektu na depozitář sbírkových předmětů. V další prezentaci představil Aleš Seifert, ředitel Alšovy jihočeské galerie, záměr vybudování nového objektu v centru Českých Budějovic, kam by se galerie měla z Hluboké nad Vltavou, kde momentálně sídlí, v příštích letech přestěhovat. S posledním příspěvkem jsme se dostali do Olomouce. Ředitel Muzea umění Olomouc Ondřej Zatloukal představil projekt Středoevropského fóra Olomouc.
Všechny prezentace byly velice zajímavé, a pro naši galerii, která je teprve na začátku rozsáhlé rekonstrukce, velice aktuální.
Po jednací a prezentační části následovala oddechová část – prohlídka nejenom Gočárovy galerie, ale i dalších institucí v objektu Automatických mlýnů. V GG jsme měli možnost si prohlédnout stálou expozici Transmise, ale i aktuální výstavu Karel Malich: Já a ten, jehož potkávám, na kterou jsme se s kolegyněmi moc těšily. A odcházely jsme naprosto nadšené! Paní ředitelka Klára Zářecká nás také zavedla do vzdělávacího centra Sféra, do galerie GAMPA a měli jsme také možnost nahlédnout do prostoru Sila, kde sídlí Nadace AM. Celý večer byl pak zakončen neformálním posezením pro všechny účastníky sněmu v salonku místního hotelu.
Čtvrteční program sněmu nás pak zavedl o několik desítek kilometrů dál, do Kutné Hory, konkrétně do Galerie Středočeského kraje, kde se konalo sympozium GASK 1964–2024: Kontinuita navzdory, které mapovalo působení galerie v jejích současných prostorách. Součástí programu byly prezentace zabývající se historií instituce, výstavní dramaturgií, ale také třeba vývojem lektorského centra. V rámci sympozia jsme také měli možnost zúčastnit se komentované prohlídky nové stálé expozice s názvem Labyrintem, nebo aktuální výstavy Už jde…Vratislav Nechleba (1885–1965) Verista v pasti modernismu.
Oba dva dny sněmu Rady galerií byly naprosto nabité a odvezli jsme si nejenom spoustu nových podnětů k zamyšlení, ale také inspirativních zážitků.
Tak zase za rok…
Jana Jarošová, 8. 11. 2024