RMM, Lhotka a nadšení edukátoři
RMM, Lhotka a nadšení edukátoři

RMM (Regionální muzeum Mělník) letos uspořádalo v pořadí již sedmou konferenci s názvem Aktuální trendy v muzejní prezentaci a edukaci.

Tématem letošního setkání byla edukace v malém muzeu. Díky konferenčním příspěvkům jsme měli možnost poznat, jak vypadá různorodě zaměřená edukace v muzejní instituci, která čítá počet zaměstnanců do deseti osob. (Tato definice malých paměťových institucí vychází z publikace s názvem Malá muzea od Jiřího Žalmana.) První konferenční den byl zaměřený na zahraniční inspirace a edukace v malých muzeích. Velice mě zaujal příspěvek Roba Noordhoeka z Rotterdamského muzea, kde se snaží prezentovat edukaci přes emoce a vlastní autentický prožitek především dětských návštěvníků. Kolegyně z norského Helgeland muzea Janicke Kernland zase vyprávěla o systému muzejní práce v Norsku. Díky ní jsme například zjistili, s jakými problémy se musejí vypořádat naši severští kolegové, když překonávají pro nás téměř nepředstavitelné vzdálenosti mezi svými muzejními pobočkami. Příspěvek představující využití nových směrů a moderních technologií v malých muzeích v našem prostředí představila kolegyně z Jihomoravského muzea ve Znojmě. Do tržiště edukací dobré praxe byl vybrán také můj příspěvek, ve kterém jsem zájemcům představila náš úspěšný projekt Zastávky umění. Poté následoval další blok příspěvků a závěr byl věnovaný neformálnímu setkání přímo v prostorách mělnického muzea. To jsme si mohli prohlédnout samostatně nebo s průvodci.

I druhý konferenční den nabídnul všem účastníkům, kterých bylo kolem osmdesáti, bohatý program. Přesunuli jsme se totiž do malé vesnice Lhotky, kde má Regionální muzeum v Mělníku svojí pobočku – Skalní obydlí a spřátelenou organizaci Komunitní centrum Lhotka. Zde pokračoval další blok příspěvků věnovaný tématu Malé muzeum a komunita. Musím přiznat, že mě v prezentaci zaujaly všechny organizace (RMM, Podbrdské muzeum, Masarykovo muzeum v Hodoníně i Městské muzeum v Kloboukách u Brna) a jejich neuvěřitelně houževnatá edukační činnost. Po závěrečné diskuzi jsme se přesunuli na prohlídku skalního obydlí, které se nachází na okraji obce. I to byl úžasný zážitek! Společně strávený čas jsme zakončili po obědě, který kolegové z mělnického muzea připravili právě v komunitním centru. I když se konference uskutečnila začátkem října (2. a 3.) počasí nám přálo a ještě umocnilo příjemně strávený čas s kolegy edukátory, kteří se do Mělníka sjeli z celé republiky. Na setkání, které se uskuteční v příštím roce v Hodoníně, se už nyní všichni těšíme!

Setkání proběhlo pod záštitou Komise pro práci s veřejností a muzejní pedagogikou Asociace muzeí a galerií a pod záštitou Katedry UNESCO pro muzeologii a světové dědictví.

 

Pavlína Pitrová, říjen 2023

edukační pracovník
Mgr. Pavlína Pitrová

tel. č.: 567 217 133; 604 875 412
pitrova@ogv.cz

Fotogalerie