Příměstský tábor Umění na talíři
Příměstský tábor Umění na talíři

Umění na talíři bylo tématem v pořadí druhého turnusu letošního příměstského tábora.

Když jsem se dětí první táborový den zeptala, co si pod názvem představují, potěšilo mě, že jsme se shodli - tvoření jídla pomocí různých materiálů, tvoření z potravin, netradiční servírování, výroba a zdobení vlastních talířů, misek a příborů. Během posledního červencového týdne jsme skutečně všechno zvládli a bonusem byl jako každý rok i výlet mimo město.

K tvoření z potravin jsme využili například čajových sáčků, které děti otiskovaly na papír, a také se staly podkladem pro přípravu pozvánky na páteční vernisáž. I instantní káva měla úspěch. Dvakrát jsme rozehřáli troubu v kanceláři naší kolegyně Jany Jarošové. Ta nám dohlížela na to, abychom nespálili těsto nejedlé i jedlé. Trojrozměrný objekt děti sestavovaly pomocí ovesných, kukuřičných i rýžových krekrů. Vrcholem bylo tvoření z želatinových bonbonů a barevných lentilek. Děti ale sladkosti nesnědly samy, o vernisáži se s jedlými výtvory podělily se svými rodiči i dalšími rodinnými příslušníky.

Z reklamních letáků a škrobu děti vytvářely papírové mističky, zdobily si vlastní papírové talíře a kelímky aqua pastelkami a vodovými barvami. Speciální efekty vznikaly také díky použití kyseliny citrónové, kterou jsme použili pro výzdobu papírové sady talířů.

Nezapomněli jsme ani na výstavní expozice našich budov. V galerii Alternativa děti vytvářely živé obrazy inspirované instalací výstavy Ráj je vždy jen věcí volby. Ve stálé expozici v galerii na Masarykově náměstí jsme se nechali ovlivnit zátiším Emila Fily, Bohumila Kubišty a Jana Slavíčka. Děti vyrývaly špejlí vlastní zátiší do destičky z tvrzeného polystyrenu a tu následně otiskovaly na papír pomocí tiskařské barvy.

Středeční výlet do Bransouz byl vydařený díky krásnému počasí. Děti si zadováděly v příjemném a přívětivém prostředí přírodního koupaliště. Odměnou za tvoření během cesty jim byla čerstvá pizza, kterou nám přímo do areálu přivezli naše kolegyně.

Slavnostní tabule, kterou děti připravily v rámci vernisáže pro rodiče, sourozence i prarodiče, završila pětidenní tvoření našeho příměstského tábora. Umění na talíři bylo vystaveno, následně rozebráno a v lepším případě ihned konzumováno. Naše táborová mise byla splněna. :-)

 

Pavlína Pitrová, srpen 2022

edukační pracovník
Mgr. Pavlína Pitrová

tel. č.: 567 217 133; 604 875 412
pitrova@ogv.cz

Fotogalerie