Nekonečný svět fantazie Pavla Čecha pro školy
Nekonečný svět fantazie Pavla Čecha pro školy

K aktuální krátkodobé výstavě Nekonečný svět fantazie Pavla Čecha probíhá v OGV edukační program, který vtáhne děti do kouzelného světa fantazie a dobrodružství.

Provede je úzkými a tajuplnými uličkami starého města, zarostlými zahradami a opuštěnými domy. Svět dětských her a představ se tu mísí se světem dospělých, obě roviny spojuje touha dokázat velké věci, překonat překážky, které před nás život dává a splnit si své sny. Celou tvorbou Pavla Čecha se prolíná motiv hlubokého a pevného přátelství, které je pro člověka velmi důležité.

Výstava nabízí podněty a prostor pro všechny věkové kategorie, každý si zde najde téma, které je mu blízké. Během programu se děti dozví, kdo byli Rychlé šípy, jaké veliké tajemství se skrývalo v dnes už legendárním hlavolamu ježka v kleci, povíme si něco o indiánech a prozkoumáme někdy až strašidelná zákoutí v bludišti ulic. Popustíme uzdu své fantazii při hledání starého klíče a zjistíme, jaké poklady se můžou skrývat v zamčené truhle. Menší děti zaujme postava pavoučka Čendy, který prožívá různá dobrodružství i nebezpečné situace. Svého pavouka Čendu si také vyrobí. Větší žáci si pomocí útržků papíru a temperových barev vytvoří domy, ze kterých si na konci programu poskládají město.

Je radostné pozorovat zaujetí, s jakým si žáci a studenti obrazy prohlížení, vyptávají se a původním námětům, jaké Pavel Čech v dílech použil, dávají nový rozměr. Ti starší si všímají také zajímavých výtvarných technik, použitých u některých děl i neobvyklých rámů, které krásně obrazy doplňují. Pro mnohé není Pavel Čech neznámým autorem, mají doma jeho knihu, ke které se rádi vracejí. Na konci programu je prostor k vyjádření vlastních emocí z výstavy. Někoho obrazy Pavla Čecha naplňují optimismem a radostí, na jiného zase některé působí trochu smutně. Jedno mají ale společné: jsou silným zážitkem, na který se jen tak nezapomíná.

Veronika Dolanská, leden 2022

edukační pracovník, knihovník
Bc. Veronika Dolanská

tel. č.: 567 215 479; 605 969 592
dolanska@ogv.cz 

Fotogalerie