Nakreslíme kočku, myšku...
Nakreslíme kočku, myšku...

Program Nakreslíme kočku, myšku, oživíme dětskou knížku, který v OGV nabízíme v tomto školním roce, vychází z knih pro děti a z dětské ilustrace. Oslovuje hlavně menší děti z řad mateřských škol a prvního stupně základních škol.

Dává si za cíl ukázat dětem, že čtení knihy vůbec není nudné, protože když se zaposlouchají do děje, může jim příběh doslova ožít před očima. Řekneme si, co by v knížce nemělo chybět a co je to ilustrace. Vybrané ilustrátory si také představíme. Na začátku nás čeká čtení dětské knihy autorky Violy Fischerové, která nám představí hlavní hrdinku – kočku Mňauku. Ta společně se svými kamarády prožívá různá dobrodružství, dokonce se ocitne i v ohrožení, ale díky pevnému přátelství má kniha dobrý konec.

Během programu se dětem příběh poodhalí až po hlavní zápletku, jak kniha dopadne, se dozví až na konci. Mezitím je pouze na jejich fantazii vymyslet, jak by děj mohl skončit. Místo klasických ilustrací vyrábíme s dětmi postavičky zvířat, o kterých se v knize píše, i těch, které tam nejsou, ale které můžou děj doplnit. V této části programu si žáci trénují jemnou motoriku, jako je práce s nůžkami, ale také logické myšlení při sestavování a slepování figurek. Ty nakonec můžou barevně vymalovat nebo je vyzdobit různými tvary.

Oblíbená je u dětí dramatická část, kdy si ve skupinkách zahrají se svými figurkami divadlo, ve kterém ostatním představí svoji verzi, jak by mohl příběh skončit. Je radostné pozorovat, jak se děti zbavují počátečního ostychu, kdy se před ostatními třeba ani nijak projevit nechtěly, ale postupně se nechávají strhnout svou fantazií, vymýšlí svoje nové příběhy a s figurkami si společně užijí spoustu legrace. Zároveň se učí naslouchat jeden druhému, spolupracovat v kolektivu a respektovat názory a nápady svých spolužáků.

 

Veronika Dolanská, říjen 2022

edukační pracovník, knihovník
Bc. Veronika Dolanská

tel. č.: 567 215 479; 605 969 592
dolanska@ogv.cz 

Fotogalerie