Možná budu designér!
Možná budu designér!

Námětem druhého turnusu příměstského tábora s názvem Možná budu designér bylo výtvarné zpracování předmětů z běžného života.

S dětmi jsme si povídali o jejich funkci, výtvarné stránce, a také důležitosti návrhů, náčrtů a prvotních skic. Inspirací pro vlastní výrobky nám byla hlavně umělecká díla ze stálé expozice galerie, která se objevila například na návrhu obalu na bonbóny nebo dózy na sladkosti. Bonbónky s názvem Lodičky byly inspirované dílem Jana Zrzavého, bonbónky Balónky zase obrazem Kamila Lhotáka. Další dny děti zpracovávaly návrh na nástěnné hodiny a vytvářely kolekci šperků z plastových nažehlovacích korálků. Vyvrcholením celého týdne byla příprava návrhu vlastního oděvu. Děti měly možnost vytvořit finální produkt s módní a estetickou funkcí nebo naopak super schopností uživatele. Někdo vytvářel sportovní kolekci, ale objevil se i model do deště nebo bunda, která přitahuje opačné pohlaví, tedy jakási „balící“ pomůcka pro mladé J Ti, kteří si vybrali možnost vytvořit oblek se super schopnostmi, se věnovali vesmíru nebo třeba přírodě. Děti vytvořily například skafandr, který brání globálnímu oteplování planety, dokáže uhasit požáry, nebo zajistí dostatek vody na naší zemi. Objevil se i model klidného spánku či zbojnických vlastností – bohatým brát a chudým dávat. Modely děti představily rodičům na tradiční páteční vernisáži, která byla připravena v duchu módní přehlídky.

Součástí programu tábora byla také prohlídka instalací ve veřejném prostoru v rámci Landscape festivalu, který se v letošním roce koná v Jihlavě. Děti měly možnost vyzkoušet si i vlastní intervenci v lesoparku Heulos. Snažily se, aby bylo jejich dílo propojené s přírodou. Vytvářely pavučiny, cesty pro mravence, dárkové obaly na kameny nebo krajky pro břečťanový porost.

Na tradiční výlet jsme se vydali opět do Bransouz, kde se děti mohou vykoupat, občerstvit a odpočinout si. Počasí bylo jako stvořené pro osvěžení v přírodním koupališti. A cesta vlakem bývá pokaždé zážitkem.

V letošním roce si děti neodnášely z tábora tolik výtvorů jako v minulých letech. Možná to bylo dané i tím, že jsme hodně času věnovali rozhovorům o návrzích a pracovních postupech. Jak ale poznamenala jedna z účastnic tábora, kvalita je důležitější než kvantita!

Pavlína Pitrová, červenec 2023

edukační pracovník
Mgr. Pavlína Pitrová

tel. č.: 567 217 133; 604 875 412
pitrova@ogv.cz

Fotogalerie