Monumentální Marius Kotrba v Brně
Monumentální Marius Kotrba v Brně

Hlavní událostí letošní podzimní sezony v brněnském Domě umění je bezpochyby otevření monografické výstavy akademického sochaře, malíře a pedagoga Maria Kotrby.

Marius Kotrba (30. 9. 1959 – 17. 5. 2011) vystudoval nejprve Střední umělecko-průmyslovou školu, obor kamenosochařství v Uherském Hradišti (1974–1978). Poté obor monumentální sochařství na pražské Akademii výtvarných umění (1981–1987, prof. Stanislav Hanzík) a zde také počátkem 90. let působil jako odborný asistent u prof. Huga Demartiniho. Většinu své pedagogické kariéry ale spojil s Ostravskou univerzitou, kde od roku 1996 vedl ateliér sochařství.

Kotrba byl významnou osobností české výtvarné kultury přelomu 20. a 21. století, multimediální umělec, který vedle soch zařadil do své tvorby také obrazy, reliéfy, kresby či keramiku. A toto vše je v galerijních sálech prvního patra Domu umění k vidění. Jak je uvedeno v textu k instalaci, záměrem Kotrbovy souborné výstavy je totiž představit jeho celoživotní sochařské a malířské dílo a komplexně postihnout jeho mimořádný umělecký odkaz. Pro tuto retrospektivu, nazvanou „Conditio Humana“, tedy její autoři vídeňský historik umění Berthold Ecker a kurátorka Jana Vránová vybrali práce ze všech oblastí umělcovy tvorby s důrazem na jejich souvislosti.

Do Brna jsme se koncem října vydaly opět v rámci profesního vzdělávání a v tradiční sestavě  s velkým očekáváním, které bylo jednoznačně naplněno. Výstava je to skvělá, inspirující a vedoucí k zamyšlení. Všechny ty Kotrbovy rozměrné exteriérové, charakteristicky tvarově stylizované sochy a komorní plastiky, dramaticky pojaté obrazy velkých i menších formátů či reliéfy z mramoru a kolorované pálené hlíny i četné kresebné soubory tvoří okruhy, které se námětově prolínají. Již od začátku umělecké práce Maria Kotrby byl ústředním námětem jeho tvorby člověk. Inspirací mu byly podněty vycházející z každodenního života, osobní prožitky a civilní témata symbolizující mezilidské vztahy.

Kotrba vstoupil do širšího povědomí především jako autor mimořádných realizací ve veřejném prostoru – je možné se s nimi setkat na mnoha místech Moravy a Slezska. Jeho bronzové sochy Svatý Kryštof na olomouckém dálničním obchvatu, Spravedlnost na Moravském náměstí v Brně, Dobrý pastýř na úseku dálnice D1 mezi Bělotínem a Hranicemi na Moravě nebo pískovcová Loď v rožnovském parku jsou dnes nezpochybnitelná ikonická díla českého sochařství. A právě jedna z těchto známých soch nás před brněnským Domem umění přivítala. Součástí instalace je totiž také téměř čtyřmetrová plastika Svatého Kryštofa, která je dočasně, po dobu trvání výstavy, umístěna na Malinovského náměstí mezi Mahenovým divadlem a Domem umění. Tento patron poutníků, řidičů a lidí na cestách nyní dohlíží na kolemjdoucí i provoz na rušném náměstí a slouží rovněž jako pozvánka na výstavu jeho autora.

A také my ji můžeme vřele doporučit…

Marius Kotrba – Conditio Humana 
25. 9. 2024 – 2. 3. 2025, Dům umění města Brna

Jana Bojanovská, 23. 11. 2024

kurátorka sbírky malby a kresby
Mgr. Jana Bojanovská

tel. č.: 567 217 133; 605 221 763
bojanovska@ogv.cz

Fotogalerie