Kubismus ve výtvarném kurzu
Kubismus ve výtvarném kurzu

V úterý 16. května proběhl tento rok už pátý výtvarný kurz pro dospělé. Tentokrát byl zaměřený na kubismus.

Výchozí podnět pro účastníky byly obrazy ze sbírek galerie, které najdeme ve stálé expozici na Masarykově náměstí 24. Těmi jsou Květinářka Josefa Čapka se stylizovanou protáhlou ženskou postavou a děvčátkem, které se schovává za její sukní, dále potom Zátiší Emila Filly a Skleněné zátiší, které patří mezi vrcholné práce Bohumila Kubišty. Najdeme v něm větší množství různých předmětů, které se různě překrývají a propojují s pozadím.

Na začátku jsme si prohlédli tato díla a povídali jsme si o životě jejich autorů, který nebyl vůbec jednoduchý. Byl naplněný nejen intenzivní prací a tvorbou, která mnohdy nebyla veřejností přijatá a pochopená, ale také bolestí a útrapami spojenými s válkou. Tito umělci dali české výtvarné scéně novou podobu a směr.

Po načerpání inspirace z obrazů v expozici jsme se pustili do vlastního tvoření. V edukační místnosti už na účastníky čekalo zátiší, seskládané ze čtyř předmětů. Dominantní zde byla oranžová miska s jablky, která svou barevností hezky doplňovala ostatní předměty v tlumených odstínech hnědé a šedé. Úkolem bylo namalovat toto zátiší v kubistickém duchu a rozložit ho do geometrických tvarů nebo ho namalovat z různých úhlů pohledu. Úkol to nebyl vůbec jednoduchý, ale většina tvořících si s ním poradila velmi dobře. Někteří malovali pastely, jiní barvami, podle toho, komu je která výtvarná technika bližší. A výsledná díla se opravdu povedla! Nezůstalo ani u původní barevnosti zátiší, tu si každý upravil podle toho, jaké barvy jsou mu blízké. Vznikla tak i hodně pestrá díla. Některé práce byly dokonce i vtipně pojaté.

Během našeho společného setkání jsme si tak nejen vyzkoušeli, jaké je být na chvíli kubistickým malířem, ale podívali jsme se na kubismus z úplně jiné stránky, ne očima diváka, ale pohledem umělce.

 

Veronika Dolanská, květen 2023

edukační pracovník, knihovník
Bc. Veronika Dolanská

tel. č.: 567 215 479; 605 969 592
dolanska@ogv.cz 

Fotogalerie