Když se vám houpe půda pod nohama
Když se vám houpe půda pod nohama

Uspořádat setkání edukátorů z Vysočiny vyšlo tentokrát na kolegy z jihlavského muzea.

Hlavní expoziční budova je ale momentálně zavřená, neboť v muzeu probíhá kompletní rekonstrukce. Kolegové si ale poradili a pozvali nás do nově otevřené pobočky v Telči. Objekt bývalého špitálu na Starém Městě v Telči je součástí městské památkové zóny. Po příjezdu nás ovládnul pocit, že jsme se ocitli v jiném století. Malebné náměstíčko, kde se pobočka nachází, tvoří historická průčelí domů s kostelem Matky Boží s přilehlým hřbitovem. Navazující špitální dvůr s kaplí, který prošel kompletní rekonstrukcí, jen podtrhuje atmosféru dob dávno minulých.

Nejstarší budova pochází z období renesance a původně sloužila jako fara. V 16. století byla přestavěna pro účely špitálu a o století později získala barokní vzhled. Dnes se zde nachází výstavní prostory s přednáškovým sálem. Měli jsme štěstí, protože pár dní před naším setkáním zde byla slavnostně zahájena výstava ikony české fotografie Jindřicha Štreita s názvem Jak šel čas.

Ještě před tím nás kolega Miloš Podařil provedl dlouhodobou výstavou s názvem Křehká krása rašelinišť, která zve návštěvníky do málo známé lokality Telčských rašelinišť, která jsou součástí přírodního dědictví. První sál, nazvaný Na počátku byl kámen, pojednává o regionálním geologickém stavu sledované oblasti. Následující dva sály, Ostrovy dávno ukrytých pokladů, vysvětlují, co jsou rašeliniště, jak vznikla a kde všude se s nimi můžeme setkat. Poslední souhrnně pojmenované sály Krajina na houpačce představují rašeliniště Telčska jako místa, kde se vám doslova houpe půda pod nohama. Jednak konstrukcí, po které v sálech procházíte, ale hlavně s odkazem na jak vratkých základech stojí jejich existence v současném světě. Naštěstí fragmenty rašelinišť – neblahému osudu navzdory – přežily do dnešních dní a uchovávají si svůj půvab.

Po komentované prohlídce následovala debata o edukačních záměrech muzea v těchto expozicích. Vyšlo nám počasí, takže jsme mohli využít venkovního posezení, kde jsme se navzájem informovali o aktuálních aktivitách v jednotlivých organizacích. Po společném obědě jsme se rozloučili s tím, že další setkání proběhne v havlíčkobrodském muzeu a zároveň se pokusíme zorganizovat pracovní výjezd za hranice našeho kraje.

Pavlína Pitrová, květen 2023

edukační pracovník
Mgr. Pavlína Pitrová

tel. č.: 567 217 133; 604 875 412
pitrova@ogv.cz

Fotogalerie