1
1

Jaký zvuk má elektřina?

12. 10. 2023, 17h

Dílna: Jaký zvuk má elektřina?

lektoři Jan Krtička a Miloš Vojtěchovský

Dílna navazuje na výstavu Jihlavské transformátory Jana Krtičky ve zvukové galerii IGLOO.

Jak elektrický proud a napětí zní? Jakou povahu mají elektromagnetická pole v okolí různých elektrických zařízení, jimiž jsme dnes hlavně ve městech obklopeni? Jaké pro naše ucho neslyšitelné zvuky vydává jedoucí trolejbus, bankovní automat, mobilní telefony, počítače, mikrovlnné trouby, televizní monitor, nebo satelitní sítě? Přispívají elektro spotřebiče k našemu možnému elektro – stresu a vzniku nových patogenních zón?

Téma dílny i instalace reaguje na skutečnost, že současná společnost se nedokáže zbavit rostoucí závislosti na elektrické energii. Téměř neustále se nacházíme v působení spektra elektromagnetických polí, vyzařovaných elektrickými a elektronickými zařízeními. Většinou si jich nevšimneme, protože jejich akustické projevy jsou mimo rozsah našeho sluchového ústrojí.

Pomoci jednoduchého senzoru takové jevy lze zachytit a převést do slyšitelného spektra. Napřed prozkoumáme elektromagnetický smog uvnitř budovy OGV a jeho zvukový projev zaznamenáme a potom budeme hledat elektrickou hudbu v jihlavských ulicích.

Přibližné trvání dílny: 2 hodiny

Přineste si vlastní drátová sluchátka!

Kapacita omezena, nutné přihlášení předem!

více k výstavě
aktuálně