Jak se žilo v renesanci
Jak se žilo v renesanci

Jaké by bylo stát se majitelem krásného renesančního domu? Jak by se v něm bydlelo a jak bychom ho upravili podle svých představ?

Na tuto otázku se snažili odpovědět žáci základních a středních škol, kteří se během školního roku zúčastnili edukačního programu Jak se žilo v renesanci, který probíhal v budově galerie v ulici Komenského 10.

Dům patřil v 16. století bohatému a poměrně významnému jihlavskému patricijovi, který si nechal dům vyzdobit na měšťanskou třídu poměrně velkolepě. Návštěvníka, který vyjde do prvního patra budovy, na první pohled zaujme krásná malba v klenbě schodišťové síně. Nad hlavou se mu vznášejí andělé hrající na hudební nástroje, kteří jako by dům ochraňovali. Tato malba je v městském prostředí jedinečná a vypovídá nám hodně o hodnotách, které byly pro renesančního člověka důležité.

Žáci se během návštěvy galerie přenesli do 16. století a na chvíli se stali bohatými jihlavskými měšťany. Dozvěděli se o historii budovy i o životě měšťanského člověka v 16. století, navrhli si vlastní domovní značku – merku a zamysleli se nad tím, jaká výzdoba klenby by charakterizovala dnešní dobu a měla výpovědní hodnotu pro příští generace. Svůj návrh následně namalovali na papír a krátce představili ostatním.

edukační program Jak se žilo v renesanci

 

Veronika Dolanská, září 2022

edukační pracovník, knihovník
Bc. Veronika Dolanská

tel. č.: 567 215 479; 605 969 592
dolanska@ogv.cz 

Fotogalerie