zvučení Kapely Hrůzy
zvučení Kapely Hrůzy

V pondělí, 6. 1. 2025, proběhla v Hostivařské (Švehlově) Sokolovně v Praze už jedenáctá část zvukařského kurzu s názvem Analogové mixy. 

Kurz pořádá každoročně Akreditovaná Zvukařská škola a výuka probíhá od začátku října do konce května vždy každé pondělí od 14 hodin.

V mém případě kurz probíhá za podpory zaměstnavatele, Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě, v rámci vzdělávání zaměstnanců, kde si já, instalační technik galerie, snažím prohlubovat své znalosti a dovednosti v oblasti zvukařské práce.

V předešlých deseti kurzech (seminářích) jsme se věnovali převážně teoretické části, skloubené s tematicky navazujícími praktickými ukázkami. Do osnov a probíraných témat lektoři zařadili například úvod do akustiky a akustické materiály, skládání signálů, fáze, elektroakustické řetězce, BOZP, druhy mikrofonů a jejich konstrukce, dynamické procesory, Filtry, Ekvalizéry, D. I. Boxy, efekty, druhy reproduktorů a jejich konstrukce a spoustu dalších… O výživu našich mozkových závitů se nám stará celkem třináct lektorů, jmenovitě například Jindra Varhan nebo Jan Šafařík.

„Forte, nebo pianissimo? Dynamiku hudby sice tvoří především muzikant, různé dynamické procesory ale dávají nám, zvukařům, spoustu možností jak s ní dodatečně pracovat.“ Threshold, ratio, attack, relese, všechny tyhle pojmy byly donedávna pro mě neznámé.

Tentokrát probíhala jak teoretická část v přednáškové učebně, tak praktická cvičení s analogovým mixážním pultem v prostorách divadelního sálu. Pro tyto účely nám lektoři zajistili nemalý dáreček v podobě Kapely Hrůzy. Vyzkoušeli jsme si, jak muzikantům vše připravit, vybalit z přepravních boxů, správně zapojit veškeré zařízení i nástroje a následně nazvučit. Jindra nám ukázal, jak se pracuje na analogovém mixu, jak si předem naplánovat třeba rozestavení hudebních nástrojů, reprobeden, mikrofonů, kudy správně vést kabeláže, aby nedošlo k úrazům nebo poškození vybavení. Proběhla také zvuková zkouška s každým členem kapely samostatně a pak dohromady. Ukázal nám, co děláme špatně a proč, jaké jsou dobré návyky, a že je několik způsobů, jak svinout kabel. 

Tento kurz je určen pro zvukaře, muzikanty, techniky, produkční, prostě všem, kterým jde o skvělý zvukový zážitek z kulturní akce, koncertu, či ze studiové nahrávky. Pevně věřím, že získané informace a dovednosti z kurzů zužitkuji v naší zvukové galerii IGLOO při různých instalacích umění nových médií, na zahájení vernisáží, nebo přípravách výstav a konferencí. Těším se na všechny „Vaše další poučná povídání,“ milí lektoři.  

Peter Urbánek, 10. 1. 2025

asistent kurátora
Peter Urbánek, DiS.

tel. č.: 737 780 482
urbanek@ogv.cz

Fotogalerie