Tento svátek se zrodil ve Francii a vzešel z původního nápadu amerického hudebníka Joela Cohena, který v 70. letech pracoval pro francouzské rádio a chtěl, aby právě tento večer hudba v ulicích přivítala první letní den. Myšlenku, aby byla živá hudba dostupná všem, dále v roce 1982 převzali francouzský ministr kultury Jack Lang a hudební novinář Maurice Fleuret a do oslav zapojili mnoho amatérských i profesionálních hudebníků. První Fête de la Musique (Světový den hudby) tak byl na světě. V tento den se po celém světě koná bezpočet koncertů, festivalů a dalších hudebních akcí.
Jedním z nejstarších hudebních nástrojů (vedle flétny a kytary) jsou housle, symbol krásného zvuku, mistrovského řemesla a hudebního umění. Jejich historie sahá hluboko do minulosti a jejich vývoj je spojen s bohatou hudební tradicí a kulturou. Moderní housle, tak jak je známe dnes, vznikly v Itálii v 16. století. Nejčastěji se za jejich vynálezce považuje italský mistr Andrea Amati, který vyráběl housle ve městě Cremona kolem roku 1550. V následujících staletích došlo k dalšímu rozvoji tohoto hudebního nástroje a vytvořily se různé školy houslového řemesla, kde kromě Amatiho působili další významní mistři, například Antonio Stradivari a Bartolomeo Giuseppe Guarneri.
Hudba je již od počátku lidstva nedílnou součástí našich životů, doprovází nás při radostných i smutných okamžicích, odráží naše nálady a pocity, můžeme ji poslouchat kdykoliv a kdekoliv. Má mnoho pozitivních účinků na naše zdraví a pohodu. Poslech oblíbených skladeb a písniček přináší příjemné pocity a vzpomínky a dokonce zlepšuje spánek a snižuje hladinu stresu. Mnozí z nás si nedovedou představit svůj život bez hudby. A tak si nejen dnes najděme chvilku a zaposlouchejme se do oblíbené písničky nebo melodie. Krásný den!
Jana Bojanovská, červen 2024
tel. č.: 567 217 133; 605 221 763
bojanovska@ogv.cz