Závěr roku bývá často spojován s bujarými oslavami, a proto jsme pro tento den vybrali z našich sbírek tematické dílo vyobrazující několik skleněných lahví, včetně číše. Je to právě půlnoční přípitek, na zdraví a štěstí v novém roce, který patří k tradicím přelomu roku.
Obvykle si také připíjíme šampaňským – šumivým vínem, které pochází z Francie (víno s označením „champagne“ se podle zásad EU může produkovat pouze ve francouzské oblasti Champagne-Ardenne). Tento druh vína se vyrábí tak, že se v lahvi vyvolá jeho sekundární kvašení, čímž vzniká oxid uhličitý. Za objevitele tohoto procesu je často označován benediktinský mnich Dom Pérignon, podle kterého se víno dodnes i jmenuje. Tradice sdílení přípitku na nový rok mezi sousedy se rozšířila až v 19. století. Ve stejné době producenti šampaňského začali výrobek propagovat jako drink vhodný ke speciálním příležitostem, jako jsou například oslavy, což se odrazilo i v jeho ceně. Tento druh vína tak nebyl cenově dostupný všem, a běžný člověk si ho mohl dovolit koupit pouze výjimečně, třeba právě na oslavu nového roku.
Autorkou vybrané práce z galerijních sbírek je malířka a ilustrátorka Ludmila Jamníková-Gabrielová (*17. 7. 1926 v Praze). V letech 1947–51 studovala Akademii výtvarných umění v Praze u profesorů Miloslava Holého a Vratislava Nechleby, je členkou Spolku pražských výtvarných umělců. V její poetizující tvorbě se nejčastěji objevují městská (pražská) předměstí, portréty, zátiší, kytice a krajiny.
♥
Ať už se sklenkou v ruce, nebo bez, my Vám přejeme takové zakončení roku 2024, jaké si nejvíce přejete – s přáteli v baru, s rodinou doma, nebo třeba v posteli. A pokud tuto noc budete trávit v práci, tak hlavně klidnou službu… a na viděnou v roce 2025!
Jana Jarošová, 31. 12. 2024