26. srpna každoročně slaví po celém světě chovatelé se svými čtyřnohými miláčky mezinárodní den psů. Jedná se o relativně nový svátek, poprvé se zapsal do kalendářů v roce 2004, tedy před 20 lety. Tento den byl vyhlášen Mezinárodní organizací pro ochranu zvířat (IFAW) s cílem upozornit na důležitost psů v našich životech a podpořit jejich ochranu. Nejvýraznější podíl na tomto svátku má známá americká ochránkyně práv zvířat Colleen Paige, která je zároveň uznávanou behaviorální odbornicí na chování domácích zvířat a autorkou knihy Kniha dobrého chování pro psy (The Good Behavior Book For Dogs). Paigeová zvolila datum pro psí svátek podle dne, v němž jako desetiletá dostala svého prvního psa. Kromě Mezinárodního dne psů vyhlásila také například Mezinárodní den koček nebo Mezinárodní den mazlíčků.
Psi jsou jedním z nejoblíbenějších domácích mazlíčků nejen v České republice, ale i na světě. Jsou věrní, hraví a laskaví. Dokážou nám poskytnout mnoho radosti a bezpodmínečné lásky. Psi jsou také velmi důležitými pomocníky v mnoha oblastech, jako je například policie, armáda, záchranářství nebo zdravotnictví. Ať už máme doma jedinečnou „pouliční směs“ či hvězdu výstav s modrou krví, je tento den příležitostí, kdy můžeme oslavit tyto úžasné čtyřnohé společníky a poděkovat jim za všechno, co pro nás dělají. Můžeme také podpořit jejich záchranu tím, že si pořídíme psa z útulku nebo podpoříme organizaci, která se zabývá ochranou psů. Tyto němé tváře nejenže dokáží zaplnit místa v našich srdcích, ale dělají zkrátka svět lepším.
Jednoho takového psího pomocníka zachytil na své kresbě, uložené v depozitáři naší galerie, také vysočinský rodák Josef Florian (9. 2. 1873 Hladov u Jihlavy – 29. 12. 1941 Stará Říše). Tento katolicky orientovaný myslitel, literát, vydavatel, překladatel z francouzštiny a angličtiny se po studiích v Praze na ČVUT a filozofické fakultě Univerzity Karlovy a následnému patnáctiletému působení jako středoškolský profesor přírodopisu v Náchodě vrátil do rodného kraje a usadil se ve Staré Říši. Kromě toho, že se zde oženil a svých dvanáct dětí neposílal do školy, ale vzdělával je podle svých metod doma sám, vybudoval zde také významné nakladatelství zaměřené na díla středověkých i novodobých myslitelů a teologickou, nábožensko-esejistickou, filosofickou i vědeckou literaturu, ale též na českou beletrii. Jeho vydavatelské dílo dosáhlo úctyhodných rozměrů. Bývá udáváno přes 400 titulů, z toho 140 samostatných knih, 131 sborníků a 27 výborů poezie.
Jana Bojanovská, srpen 2024
tel. č.: 567 217 133; 605 221 763
bojanovska@ogv.cz