Náplní práce choreografa je navrhovat pohybové sekvence a to pro různé účely – může se jednat o divadelní představení, hudební vystoupení, nebo třeba i filmovou scénu. Většina z nás má ale pojem choreografie/choreograf spojené s tancem, ať už je to balet, lidové tance, nebo třeba moderní scénický tanec – tanečních žánrů a technik je spousta, a umět vytvořit koncept a kompozici tance vyžaduje, stejně jako každá umělecká disciplína, značný talent. A právě takto nadaným osobám je dnešní den věnován.
A jak jinak tento svátek připomenout než obrazem s tematickým názvem Tanec. Jeho autorem je český malíř, grafik a ilustrátor Zdeněk Sklenář (15. 4. 1910, Leština – 19. 4. 1986, Praha), absolvent Umělecko-průmyslové školy v Praze. Nejprve studoval u profesora Arnošta Hofbauera, v letech 1935–1937 ale školu přerušil kvůli nástupu na vojenskou základní službu. Studium pak dokončil v roce 1939 v ateliéru Zdeňka Kratochvíla. V roce 1945 nastoupil na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou jako asistent v ateliéru Františka Muziky, odkud ale musel v roce 1950 odejít. Jeho tvorba byla zásadním způsobem ovlivněna několika měsíčním pobytem v Číně v roce 1955, kam vycestoval jako hlavní grafik putovní výstavy o československé kultuře. Kromě toho také několikrát navštívil Paříž, podíval se i do Německa, Švýcarska, Itálie, Holandska, Polska, Anglie nebo třeba Maďarska. V roce 1968 se na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou vrátil. Nejprve jako odborný asistent, později byl jmenován profesorem a po smrti Jiřího Trnky se stal vedoucím ateliéru ilustrace a užité grafiky. Svoji pedagogickou činnost ukončil v roce 1976 a věnoval se psaní svých pamětí.
Svojí tvorbou se Sklenář řadil spíše k solitérům. Inspiraci nacházel v rudolfínském manýrismu (Giuseppe Arcimboldo), secesní ornamentice, surrealismu. Po zmiňované cestě do Číny se do popředí jeho zájmu dostala orientální kaligrafie. Je také autorem množství knižních ilustrací, za které získal řadu ocenění u nás i v zahraničí.
Jana Jarošová, 9. 1. 2025