ZE SBÍREK: Bohumil Kubišta – 140 let od narození
ZE SBÍREK: Bohumil Kubišta – 140 let od narození
Bohumil Kubišta, Zátiší skleněné, 1913, olej, plátno, ze sbírek Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě

Dnes si připomínáme výročí narození českého malíře, grafika a výtvarného teoretika Bohumila Kubišty, který se narodil před 140 lety.

Kubišta (21. 8. 1884, Vlčkovice u Hradce Králové – 27. 11. 1918, Praha) byl významný představitel české moderny, člen výtvarné skupiny Osma a německé umělecké skupiny Die Brücke, později Devětsilu i SVU Mánes. V roce 1903 začal studovat na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, a již příštího roku přešel na pražskou Akademii výtvarných umění do ateliéru profesora Vlaho Bukovace, studia však nedokončil a odjel do Florencie, kde krátce studoval na Akademii výtvarných umění. Z počátku jeho dílo výrazně ovlivnil expresionismus a dílo Edvarda Muncha, ovšem v letech 1909–1910 pobýval v Paříži, kde se seznámil s prekubistickými díly Pabla Picassa i Georgese Braqua. Následně se stal společně s Emilem Fillou a Antonínem Procházkou prvním protagonistou kubismu v Československu. Kubištova interpretace kubismu byla velmi osobitá, i když využíval geometricky zjednodušených tvarů, vycházel ze symbolistního pojetí umění. Oproti většině kubistických malířů měl pro něj zásadnější význam duchovní rozměr a obsahová stránka umění a důsledněji přistupoval k barevné skladbě. Postupem času se v jeho dílech vyskytují i náznaky futurismu a fauvismu a dostal se až k pomezí surrealismu. Z existenčních důvodů vstoupil roku 1913 do armády, kde působil jako důstojník dělostřelectva v chorvatské Pule. Krátce po konci války zemřel v pražské vojenské nemocnici na španělskou chřipku. Za svůj krátký život vytvořil ve figurálních kompozicích, portrétech a zátiších jednu z nejosobitějších a nejdůležitějších podob českého moderního umění.

Jedním z nejhodnotnějších obrazů našich galerijních sbírek je právě obraz Bohumila Kubišty „Zátiší skleněné“ z roku 1913. Tento olej na plátně patří k vrcholným pracím, v nichž Kubišta dovršil svébytné pojetí kubismu, které se odlišuje jak od pařížských vzorů, tak od kubistických prací jeho přátel. Analytický rozklad předmětů a jejich nová syntéza v obrazové ploše, při níž je zachycena řada současně se odehrávajících dějů a nově konstruován obrazový prostor, je zde dovedena do čistých forem, které jsou zdůrazněny i barvou nezávislou na viděné skutečnosti. V 90. letech 20. století proběhla řada zahraničních výstav, které fenomén českého kubismu uvedly do mezinárodních souvislostí, a „Zátiší skleněné“, jako jedna ze stěžejních prací, nechybělo na žádné z nich.

Jana Bojanovská, srpen 2024

kurátorka sbírky malby a kresby
Mgr. Jana Bojanovská

tel. č.: 567 217 133; 605 221 763
bojanovska@ogv.cz