Varianta Pravdy na cestách
Varianta Pravdy na cestách
© Museu Nacional d’Art de Catalunya

Dílo z našich sbírek momentálně cestuje po Evropě. Po Francii je nyní k vidění také v Katalánsku.

V roce 2022 jsme byli osloveni Centre Pompidou-Metz, pobočkou známého pařížského kulturního centra, ve kterém se zároveň nachází galerie moderního umění, s možností výpůjčky díla z našich sbírek.

Jednalo se o obraz „Varianta Pravdy“ od Vojtěcha Hynaise, který návštěvníci naší galerie mohou znát z naší stálé expozice Ze sbírek. Centre Pompidou-Metz totiž připravovalo rozsáhlou výstavu tvorby a života malířky Suzanne Valadon (1865–1938), která v případě našeho obrazu stála Hynaisovi modelem.

Výstava se ve francouzských Métách konala v termínu od 15. dubna do 11. září 2023. A dokonce na ni zavítala i krajská delegace v čele s vysočinským hejtmanem. Návštěvy se účastnil i náš pan ředitel. Ale výstavou v Métách to nekončilo. Následně se expozice přesunula do další francouzské instituce – Musée d’Arts de Nantes, kde ji bylo možné navštívit v termínu od 27. října 2023 do 11. února 2024. Ale ještě předtím, než byla celá výstava včetně našeho obrazu vyslána do Nantes, bylo potřeba „Variantu Pravdy“ zkontrolovat. A tak se do Mét také vydali naši kolegové Tomáš (správce sbírek) a Evžen (řidič). Momentálně je výstava k vidění ve své poslední štaci, a to v barcelonském Museu Nacional d'Art de Catalunya, kde setrvá do 1. září 2024.

Zapůjčení sbírkového předmětu do zahraničí není jednoduchá záležitost. Jako příspěvková organizace samosprávního celku musíme podat žádost nejenom na našeho zřizovatele, kterým je Kraj Vysočina, ale také na samotné Ministerstvo kultury. Naštěstí veškerá administrativa proběhla v pořádku a výpůjčka se zdařila.

Máme obrovskou radost, že obraz, který je součástí našeho bohatého sbírkového fondu, měli možnost vidět i zahraniční návštěvníci, kteří by se nejspíš na cestu do Jihlavy jen tak nevydali.

 

Jana Jarošová, květen 2024

asistentka ředitele, PR
Bc. Jana Jarošová, DiS.

tel. č.: 567 301 681; 721 434 761
jarosova@ogv.cz

Fotogalerie