1
1

Spolu u stolu

1. 9. 2021 — 30. 6. 2022

Edukační program Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě a F POINTU Jihlava, který vznikl v rámci projektu Jihlava mi není fu©k (Město jako prostor pro kreativní učení).

Kdy: školní rok 2021/2022, každé úterý od 16 do 17.30 hodin.

Pro koho: děti ve věku 9 až 14 let. Přihlásit se mohou jihlavští, mimo jihlavští a ti, kteří se do Jihlavy přistěhovali z jiných zemí.
KAPACITA PROGRAMU JE V TUTO CHVÍLI NAPLNĚNA.

Celý program je pro děti zdarma!

Téma programu:

Jihlava mi není fu©k! Komunikace mi není fu©k! Umění mi není fu©k! Prostřednictvím výtvarného vyjádření a za pomoci foťáku se pokusíme objevit a určit cíl programu: jak moc nebo málo jsme odlišní a jak moc nebo málo máme společného.

Kontaktní osoba: Mgr. Pavlína Pitrová, lektorka OGV v Jihlavě / pitrova@ogv.cz / 604 875 412

Program Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě vznikl ve spolupráci s jihlavským F Pointem. Děti, které docházejí k nám do galerie a děti, které navštěvují F Point, se v tomto programu spojí v jednu společnou tvůrčí skupinu. Dostanou možnost diskutovat o tématech, která chtějí otevřít v rámci jinakosti a rozdílnosti kultur. Budeme si spolu povídat o životě v naší zemi, našem městě, popřípadě svojí rodině či kamarádech, domlouvat společná témata, která děti následně výtvarně ztvární. Důležitým momentem programu je navzájem se inspirovat, tvořit a zároveň naše společné úsilí zachytit objektivem fotoaparátu.

21. 6. 2022 / setkání v OGV Komenského 10 [FOTO]
Velký den našich setkání přišel v podobě společné vernisáže a slavnostního zakončení projektu. Děti pozvaly své rodiče a příbuzné, aby jim odprezentovaly to, co zažily během celého roku. Pro všechny připravily občerstvení, které si odhlasovaly na minulém setkání. Samy také ochutnávaly a dost se těšily, až si domů odnesou vznášející se balonek spolu s malým dárkem, který od nás dostaly. Myslíme, že byly spokojené, stejně jako my. A tak to má být!

7. 6. 2022 / setkání na Bráně Matky Boží [FOTO]
V rámci poznávání jihlavských památek jsme vyrazili na prohlídku Brány Matky Boží. Tímto Bráně děkujeme, že nám umožnila vstup zdarma. Fotografie z dnešního setkání pořídila Janička, která zdokumentovala i následnou přípravu na společnou vernisáž. Ta se uskuteční 21. 6. od 17 hodin v galerii na Komenského 10. Nejdéle jsme se domlouvali na tom nejdůležitějším, na občerstvení. :) Jste srdečně zváni!

31. 5. 2022 / setkání v OGV Masarykovo náměstí 24 [FOTO]
Dnes přišly dvě návštěvy. Jednak Zuzana, aby s dětmi reflektovala celý projekt, vše co zažily, co si vyzkoušely. Zjišťovala, jak moc nebo málo mohly děti ovlivňovat program a aktivity v něm. Po ní nás opět navštívila Eva Bystrianská, aby nám pomohla s výběrem fotografií na vlastní vernisáž. Diskutovala s dětmi a pomáhala s koncepcí výstavy. Díky moc!

23. 5. 2022 / setkání v Domě Gustava Mahlera [FOTO]
Děkujeme kolegům z Domu Gustava Mahlera, že pro nás zdarma připravili komentovanou prohlídku památníku v brněnské ulici. Děti si prohlédly sály, které mapují životní osudy tohoto hudebního velikána. Vyplnily si krátký kvíz a v dětské herně si vyzkoušely různé hudební nástroje. Zvuky byly nesladěné a značně nesourodé, ale to nikomu příliš nevadilo.

17. 5. 2022 / setkání v parku G. Mahlera [FOTO]
Vystoupením souboru TUTTI jihlavské ZUŠ dnes začal Festival Gustava Mahlera. Do parku, který nese umělcovo jméno, jsme se také zašli podívat. Děti měly za úkol zachytit hudbu na papír. Například na skladbu Šly panenky silnicí. I když používaly jen obyčejnou tužku, vznikala zajímavá díla. Po skončení koncertu jsme ještě zašli na nedaleké hřiště. Na příštím setkání se k Mahlerovi ještě vrátíme.

13. 5. 2022 / setkání v DIOD [FOTO]
Finále projektu Jihlava mi není fu©k! máme za sebou. V pátek třináctého se v Divadle otevřených dveří (DIOD) uskutečnila PechaKucha Night, na které vystoupily i naše děti. Odpoledne proběhla krátká zkouška, pak jsme se šli odreagovat na hřiště a v 18 hodin už děti prezentovaly naostro. A byly úžasné! Před plným sálem zvládly plynule popisovat fotografie bez zádrhelu a trémy. Klobouk dolů!

3. 5. 2022 / setkání v OGV Masarykovo náměstí 24 [FOTO]
Fotografka Eva Bystrianská nás navštívila již podruhé. Prohlédla si fotografie dětí a ukázala, jak se s nimi dá pracovat. Povídali jsme si o kompozici a spektrálních barvách. Také nám pomohla udělat výběr snímků, které vystavíme na naší vernisáži. Ta se uskuteční 21. června. Prvně se ale musíme připravit na prezentaci pro PechaKucha, která nás čeká již příští týden!

26. 4. 2022 / setkání v ulici Matky Boží II. [FOTO]
V rámci podpory akce Jihlava mi není fu©k! a v rámci prezentace naší výstavy, jsme s dětmi uspořádali pouliční workshop na naše oblíbené téma V čem jsme stejní? Oslovovali jsme dospělé i děti, kteří procházeli ulicí Matky Boží a nabízeli jim otisk vlastní ruky. Mezi nimi bylo kupodivu i dost známých a kamarádů, takže čas strávený venku utekl jako voda.

22. 4. 2022 / setkání v ulici Matky Boží [FOTO]
Společnou vernisáž celého projektu Jihlava mi není fu©k! máme zdárně za sebou. I když nám počasí nepřálo, děti tvořily přímo na ulici. Moc milé bylo, že nás přišli podpořit i někteří rodiče. Naši vnitřní instalaci, která odkazovala na název projektu SPOLU U STOLU, si prohlédli všichni účastníci vernisáže. Dozvěděli se, co je důležité pro naše děti. A ještě víc prozradí na společné PechaKucha Night 13. 5.

12. 4. 2022 / setkání v OGV Masarykovo náměstí 24 [FOTO]
V příštím týdnu nás čeká společná vernisáž dlouhodobého projektu Jihlava mi není fu©k! I my se účastníme jak vernisáže, tak výstavy, která proběhne v ulici Matky Boží. Dnešek byl proto věnován přípravě naší instalace. Víc prozrazovat nebudeme. Přijďte se podívat v pátek 22. 4. od 17 hodin. Přivítáme vás všichni SPOLU u našeho STOLU. A budeme vám držet místo.

9. 4. 2022 / výlet do Prahy [FOTO]
Během našich setkání se snažíme zjistit, v čem jsme stejní. Jedna z věcí byla jasná na sto procent! Děti baví výlety. A dokonce se shodly na tom, že nejlepší by byl do Prahy. Podívat se na památky a dát si dobrou zmrzlinu. A tak jsme vyrazili. Počasí bylo vskutku aprílové, ale nezkazilo nám radost z toho, že jsme v hlavním městě. Navíc vše klaplo. Autobus nám neujel, na hrad nás pustili, sochu Jana Nepomuckého na Karlově mostě jsme našli, v přeplněném Národním muzeu se nikdo neztratil. K obědu byla pizza, kterou všichni milují stejně jako zmrzlinu. Samotnou nebo s trdelníkem.

5. 4. 2022 / prohlídka krovů kostela sv. Jakuba [FOTO]
Prohlídku kostela a jeho krovů měly děti slíbenou od října loňského roku. Přes zimu není možné si ji objednat, a tak jsme vyrazili v prvním možném termínu. Povídání o založení kostela, opravě střechy a prohlídka krovů byla lektorkou uzpůsobena pro dětského návštěvníka. Na vyhlídku věže už jsme šli sami a děti se rozhlížely, zda neuvidí dům, kde bydlí, školu nebo jinou zajímavou budovu. Dost jsme vymrzli, ale zážitek to rozhodně byl!

29. 3. 2022 / setkání v ateliéru Jakuba Tomáše [FOTO]
Dnes jsme se vydali na návštěvu do ateliéru jihlavského umělce Jakuba Tomáše. Jeho výstavu v galerii na Komenského děti viděly, a tak měly možnost zjistit, v jakém prostředí tvoří a pracuje. Jakub nám vyprávěl o všem možném a děti měly možnost pokládat zvídavé otázky. Moc děkujeme! Setkání bylo úžasné!

22. 3. 2022 / setkání v OGV Masarykovo náměstí 24 [FOTO]
V rámci společných her jsme si vyzkoušeli, jak bujnou máme fantazii. Nejprve děti hledaly ve změti předem vytvořených čar předměty, které měly dotvořit pomocí barev. Poté si zahráli hru Skládání slov. Vznikaly hodně zajímavé a fantaskní příběhy, které se děti pokusily překreslit nebo jen vizuálně ztvárnit.

15. 3. 2022 / setkání v OGV Komenského 10 [FOTO]
Tentokrát jsme se sešli v galerii na Komenského 10 a prohlédli si výstavu Jakuba Tomáše s názvem Na Kopci u laviček. Povídali jsme si o tom, jaké to je bydlet na sídlišti nebo v paneláku. Pokoušeli jsme se vytvořit příběh k některým z obrazů a nakonec se přesunuli do výtvarného ateliéru. Pomocí koláže se děti pokusily vytvořit vlastní postavy, žijící v bytě nebo domě někde na kopci, u laviček.

8. 3. 2022 / setkání v OGV Masarykovo náměstí 24 [FOTO]
Pojedeme nebo půjdeme na společný výlet? Děti se shodly, že by to bylo fajn. Navrhovaly a hlasovaly, kam by vyrazily, proč a co by tam dělaly. Nabízí se nám několik možností a uvidíme, jak to celé dopadne. Naším častým tématem jsou ruce a těm jsme se věnovali i tentokrát. Spolupráce a pomoc druhých byla nutná. A výsledek stál za to.

1. 3. 2022 / setkání v OGV Masarykovo náměstí 24 [FOTO]
Na dnešním setkání jsme se snažili shrnout náplň našich předchozích společných schůzek. Co jsme očekávali, co jsme chtěli a co se opravdu uskutečnilo? Vypadá to, že se nám daří ve tvoření a společných hrách. Navíc nám vyvstala další témata a náměty na společné trávení času. Demokraticky se rozhodovat a hlasovat se nám daří velice dobře. Takže uvidíme, co všechno nás ještě čeká. Našlápnuto máme.

22. 2. 2022 / setkání v OGV Masarykovo náměstí 24 [FOTO]
Během jarních prázdnin se naše setkání neuskutečnilo. Před tím byli někteří nemocní nebo v karanténě, a tak jsme si pro odlehčení zahráli hru s přenášením kelímků. K tématu společných přání a zájmů jsme se ale opět dostali. Děti se mohly vyjádřit pomocí obrázků či slov. Setkání jsme stejně jako minule ukončili hrou. Děti se shodly, že je společná zábava baví, protože se kromě jiného mají možnost víc poznat.

8. 2. 2022 / setkání v OGV Masarykovo náměstí 24 [FOTO]
Tématem našich setkání stále zůstává otázka V čem jsme stejní? V jednom z minulých setkání děti uváděly své ruce. Jsou stejné a přece každá jiná. Už jsme se pokoušeli zachytit je foťákem a tentokrát došlo na otisky. Další aktivitou byla společná hra s názvem Já jsem... Děti navzájem zkoušely uhodnout zaměněnou identitu ostatních. A odlehčené bylo i závěrečné vzájemné kreslení si na záda. Dost jsme se nasmáli.

25. 1. 2022 / setkání v OGV Masarykovo náměstí 24 [FOTO]
Dnes jsme na našem setkání přivítali fotografku Evu Bystrianskou. Všichni jsme se tak zaposlouchali do poutavého vyprávění o příběhu fotografie, že jsme si ji zapomněli vyfotit! Eva nám řekla mnoho zajímavého například o světle, teple a fotografické kompozici. Její podněty jsme vyzkoušeli hned a zkoušíme fotit pomocí stativu. Vrátili jsme se k otázce Co máme společného? a pokusili se zachytit vlastní ruce. Poznáme/poznáte, čí je která ruka? A nakonec pro odlehčení jedno Prší.

18. 1. 2022 / setkání v OGV Masarykovo náměstí 24 [FOTO]
Co máme společného? To byla otázka, na kterou jsme se snažili najít odpovědi během dnešního setkání. Jaká jídla nám chutnají, jaké barvy jsou nejoblíbenější, co nás nejvíc nebaví? Zjistili jsme, že společného máme mnoho. Této otázce se budeme věnovat i na dalších setkáních a odpovědi se pokusíme najít nejen pomocí písmenek, ale také tvořivého vyjádření.

11. 1. 2022 / setkání v OGV Masarykovo náměstí 24 [FOTO]
Spolupráce a podpora navzájem bylo dnešní téma. Děti si vyzkoušely vyslovit vietnamská slovíčka tak, aby se trefily do výslovnosti i intonace a pomocí modelovací hmoty se pokusily je ztvárnit. Vznikly tak čepice, zmrzliny, lampa, anděl i hlava, které děti poskládaly do kompozice vlastního zátiší, které si na závěr každý vyfotil.

4. 1. 2022 / setkání v OGV Masarykovo náměstí 24 [FOTO]
První setkání v novém roce jsme zahájili prohlídkou výstavy malíře Jana Honsy. Děti se mohly nechat inspirovat jeho krajinami a především barevností. Ve výtvarném ateliéru si vyzkoušely kombinace různých barev pomocí techniky monotypu na skleněné destičce. Zkoušely i své vlastní náměty a zjistily, jak zábavné je používat místo štětců vlastní prsty.

21. 12. 2021 / setkání v OGV Komenského 10 [FOTO]
Poslední setkání v tomto roce jsme si zpříjemnili pečením perníčků přímo v galerii. Nebyly to ale perníčky obyčejné! Děti se nechaly inspirovat obrazy z výstavy sester Válových. Vybraly si jedno z děl a to se tvarově pokusily přenést do vyváleného těsta. Po upečení si své perníčky dozdobily polevou. Zároveň si mohly vytvořit i vlastní tvary, vytvořené bez pomoci šablon a vykrajovátek. Hezké a voňavé vánoční svátky všem!

14. 12. 2021 / setkání v OGV Masarykovo náměstí 24 [FOTO]
Dnešní setkání bylo ovlivněné právě probíhajícím adventem. Navzájem jsme si sdíleli informace o tom, jak se slaví svátky ve Vietnamu, Rusku a u nás v České republice. Děti se dozvěděly, jak prožívali adventní čas naši předkové a z papíru si vytvořily vlastní obchůzkovou postavu. Naučili jsme se několik vietnamských a ruských slovíček. Tak schválně, jak dlouho si je budeme pamatovat. :-)

7. 12. 2021 / setkání v OGV Masarykovo náměstí 24 [FOTO]
Děti měly možnost se průřezově seznámit s vystavenými díly ze stálé expozice. Využili jsme k tomu pracovní listy, které jsou volně k dispozici dětským návštěvníkům naší galerie. Hra světla a stínu byla dalším tvořivým tématem. Hlavu Dona Quijota od O. Gutfreunda děti dotvořily vlastní částí těla. Stíny, které vznikaly, si navzájem fotily.

30. 11. 2021 / setkání v OGV Masarykovo náměstí 24 [FOTO]
Některé z dětí byly v galerii na Masarykově náměstí poprvé. Jelikož se jich sešla jen polovina, necháme si prohlídku stálé expozice na příště. Dnes jsme zůstali ve výtvarném ateliéru a nechali se inspirovat výročím svaté Ludmily. Děti se podívaly na krátké video a popovídali jsme si o prvních Přemyslovcích. Na závěr tvořily vlastní jednoduché vzory, které otiskovaly na pruh látky, připomínající šál, kterým byla Ludmila zavražděna.

23. 11. 2021 / setkání v OGV Komenského 10 [FOTO]
Výstava sester Válových inspirovala děti k samostatnému tvoření. V obrazech obou umělkyň nejprve nacházely postavy či zvířata. Následně vznikaly květiny, stromy a kameny pomocí suchých pastelů. Výtvory si děti samy zafixovaly. Na závěr anonymně hodnotily dosavadní průběh našich setkání a mohly napsat, co by v galerii chtěly zažít.

16. 11. 2021. / setkání v OGV Komenského 10 [FOTO]
Po dlouhých čtrnácti dnech jsme se s dětmi opět potkali. Velká část z nich se omluvila, jelikož jsou nemocní nebo tráví čas v karanténě. I proto jsme naše setkání pojali velice oddechově. Děti mohly navrhnout a odhlasovat hry, které by si společně rády zahrály. Byly tvořivé i pohybové. A také vzniklo už třetí video ze série minirozhovorů, které děti natáčí během našich setkání.

26. 10. 2021. / setkání v OGV Komenského 10 [FOTO]
Třetí setkání bylo opět seznamovací a to s venkovní galerií Nonstrop. Cestou k ní jsme míjeli kostel svatého Jakuba a krátce si řekli něco málo z jeho historie. Po návratu jsme sešli do galerijního prostoru IGLOO, kde se děti seznámily s výstavou francouzského umělce Félixe Bluma. I on se věnuje práci s dětmi, a tak nám jeho tvorba byla víc než blízká. Inspirací pro tvorbu byly dětem jeho cvrčci. Sami následně kreslily či vyráběly svůj oblíbený hmyz.

12. 10. 2021 / setkání v OGV Komenského 10 [FOTO]
Druhé setkání proběhlo s úvodem kolegyně Lucie Petříkové z Centra dokumentárního filmu (CDF), která dětem nabídla možnost účastnit se natáčení našich setkání. Několik dětí projevilo zájem a ty Lucie zasvětila do práce kameramanů a reportérů. S ostatními jsme mezi tím navázali na předchozí prohlídku výstavy - děti tvořily pomocí drátků a kartonů. Kdo měl zájem, mohl fotit momentky z našeho tvoření. 

5. 10. 2021 / setkání v OGV Komenského 10  [FOTO]
Na prvním setkání se děti poznávaly mezi sebou a společně jsme se seznámili s jednou budovou jihlavské galerie. Prošli jsme si část výstavy s názvem Temná noc duše, která navazovala na naše tvoření. To jsme ale pouze začali. Pokračovat v něm budeme během příštího setkání.

registrace ⟶
edukační pracovník
Mgr. Pavlína Pitrová

tel. č.: 567 217 133; 604 875 412
pitrova@ogv.cz

aktuálně