Setkání knihovníků v OGV
Setkání knihovníků v OGV

Každý rok se pravidelně schází knihovníci z muzeí a galerií Vysočiny za účelem probrání novinek, vzájemných problémů i úspěchů.

Setkání se většinou konají v prostorách zámku Horácké galerie v Novém Městě na Moravě. Letos se poprvé uskutečnilo v naší galerii v Jihlavě. Program otevřela předsedkyně knihovníků z Vysočiny Jana Válková z Horácké galerie. Seznámila nás s průběhem školení, které se týkalo katalogizace v knihovním systému Tritius, probrali jsme přihlášení do knihovnické komise a od kolegů jsme se dozvěděli spoustu novinek, které proběhly nebo je čekají v jejich institucích. Místo bylo také na diskusi ohledně knihovnických problémů. Knihovny kulturních organizací mají mnoho společného, ale každá má také svá zajímavá specifika, kterými se od ostatních liší. Je zajímavé dozvědět se od kolegů, jaký mají systém řazení knižních přírůstků nebo jakým způsobem se vyrovnávají s nedostatkem prostoru ve své knihovně.

Po této teoretické části jsme mohli vyrazit na prohlídku galerijní knihovny a budovy OGV. Kolegové byli z krásných prostor galerie nadšení, dozvěděli se něco o historii domu, jejích majitelích i o jejich osudech. Výstava Bylo nebylo na Komenského 10 už byla bohužel uklizená, ale o to víc se mohli kolegové těšit na výstavu Fragmenty Romana Hušáka a Jiřího Plieštika na Masarykově nám. 24, kam jsme se vydali po obědě. Zejména obrazy Romana Hušáka je nadchly svou zajímavou a propracovanou barevností i tématikou. Autor se v nich vyrovnává s nástupem moderní doby plné techniky a jistého odlidštění. Obrazy vyzývají k zamyšlení nad otázkou důležitých životních hodnot. Klidné sochy Jiřího Plieštika plné oblých tvarů hezky obrazy doplňují. Velice zajímavé jsou také Plieštikovy tisky, které zaujaly neotřelým nápadem a zpracováním.

Děkuji všem kolegům, kteří do Jihlavy přijeli, za velice přínosné předání zkušeností a postřehů z jejich práce. V současné době je před námi celorepublikové setkání knihovníků v Brně, na které se už moc těšíme!

Veronika Dolanská, setkání knihovníků Vysočiny v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě 29. května 2024

edukační pracovník, knihovník
Bc. Veronika Dolanská

tel. č.: 567 215 479; 605 969 592
dolanska@ogv.cz 

Fotogalerie