Setkání edukátorů KEP v Plzni
Setkání edukátorů KEP v Plzni

Kolegové ze Západočeské galerie v Plzni připravili v rámci prvního letošního setkání KEP (komory edukačních pracovníků) nabitý program.

Dvoudenní pracovní schůzka začala prohlídkou nově zrekonstruovaných interiérů Semlerovy rezidence, která je jedním ze tří objektů patřících pod správu plzeňské galerie. Tento bytový dům je architektonicky unikátní díky tomu, že do něj byla vložena vestavba třípodlažní vily, takzvaný Raumplan. Vícepodlažní byt je tvořený plynulou návazností v prostorách různých výšek. Za touto neobvyklou realizací stál významný architekt Adolf Loos, který s prostorem raumplanu pracoval i ve svých předchozích zakázkách ve Vídni i Praze (například v Müllerově vile ve Střešovicích).

Po prohlídce vily jsme se přesunuli do přednáškového sálu, kde nám plzeňští kolegové představili edukační programy, které ve vile pořádají. Následovalo oficiální rokování v rámci činnosti KEP. Předsedkyně Lucie Haškovcová nás seznámila s aktuální situací ohledně revizí ministerstva školství. Dotkli jsme se i dalších témat, jako je návštěvnost našich institucí a výhody i problémy s rezervačními systémy edukačních programů. Poté jsme se vydali na komentovanou vycházku po Klatovské třídě (kde se Semlerova vila nachází), která bývala jednou z nejžádanějších adres v Plzni. Co vila, to významná osobnost, příběh nebo osobní vzpomínka kolegy Jiřího Hlobila, který pro nás vycházku připravil. Po ubytování nás čekalo neformální posezení v prostorách galerie v Pražské ulici. S kolegy tak máme možnost a prostor sdílet své postřehy, problémy, ale i radostné momenty naší profese.

Druhý den jsme se sešli opět v galerii, kde nás kurátor Petr Jindra provedl výstavou s názvem Umění předlouhého století a paměť lidské chůze. Výstava přináší několik sond do fenoménu lidské chůze od procházky, výletu, výpravy až třeba po nucený exil. Velice zajímavě zpracované téma, které začínalo vedutami, představiteli klasicistní i romantické tvorby a končilo objekty současných výtvarníků. Po komentované prohlídce následovalo představení edukačních aktivit, které jsme si mohli sami vyzkoušet přímo v sálech galerie. Návštěvu další výstavy s názvem Zlaté časy v Masných krámech jsem musela z pracovních a časových důvodů oželet. I tak jsem si ale společné setkání užila a z Plzně se vrátila plná pozitivní energie.

Pravidelně se s kolegy edukátory scházíme několikrát do roka a už se moc těšíme na podzimní setkání, které se uskuteční u nás v Jihlavě.

 

Pavlína Pitrová, květen 2023

edukační pracovník
Mgr. Pavlína Pitrová

tel. č.: 567 217 133; 604 875 412
pitrova@ogv.cz

Fotogalerie