Reinhold Zisser: Notgalerie

Reinhold Zisser: Notgalerie

Reinhold Zisser: Notgalerie

2. 6. — 27. 8. 2023

galerie Alternativa
Komenského 10
kurátor Reinhold Zisser

Rakouský umělec Reinhold Zisser proměnil v letech 2015-2020 opuštěný dřevěný kostel v metainstalaci nazvanou Notgalerie. Tímto procesem nejenže proměnil dům postavený pro modlitby a náboženské obřady v místo pro současné umění, současně ale transformoval budovu a každou její jednotlivou část v umělecké dílo jako takové a kurátorství, vedení i průběh projektu povýšil na součást své umělecké praxe.

Do roku 2020 se na Notgalerii a jejím okolí podílelo více než 200 umělců, kteří v průběhu vytvořili proměnlivý kolektivní orgán. Dosud poslední transformace proběhla v létě roku 2020, kdy Zisser společně s kolektivem umělců, přináležícím k okruhu galerie, v tříměsíční performativní akci s názvem „Nesnesu, abys mě nechal na pokoji“ Notgalerii rozebral. Jejích částí se ujali umělci a zájemci, kteří podepsali „smlouvu o úschově“. Každý, kdo si vzal část Notgalerie, souhlasil s tím, že se nyní stane její živou součástí a bude se starat o převzatou část, dokud jednoho dne Zisser neoznámí konečné místo, kde bude možné Notgalerii znovu postavit a kdy budou všichni vyzváni, aby se tam shromáždili a přinesli zpět všechny části.

Na výstavě v Jihlavě Zisser tuto síť Notgalerie zviditelní a ukáže, jak jsou nyní části Notgalerie propleteny s umělci, institucemi a místy po celé Evropě i mimo ni.

Na výstavě budou k vidění díla následujících umělců: Matěj Frank, Alissa Freilinger, Thomas Garcia, Luisa Kasalicky, Lucie Nováčková, Christoph Schwarz, Studio-itzo, Martin Vlček, Kristin Weissenberger, Martin Zet, Reinhold Zisser

Výstava již skončila.

VSTUPNÉ

vstup zdarma

PŘÍLOHY

tisková zpráva

FOTO

vernisáž

Fotogalerie