Přejeme Vám krásné, spokojené a pohádkové vánoční svátky…
Přejeme Vám krásné, spokojené a pohádkové vánoční svátky…

Koho jiného si připomenout v tento sváteční zimní čas než českého malíře, ilustrátora, karikaturistu, scénografa a spisovatele Josefa Ladu.

Jeho nezaměnitelné ilustrace zná z dětství snad každý z nás. Mnozí máme s jeho obrázky spojenu právě zimu, sníh, dětské hry, pohodu a poklidný čas plný nostalgie a rozjímání, i když v posledních letech můžeme spíše jen nostalgicky vzpomínat na časy, kdy byly Vánoce rok co rok pokryty sněhovou peřinou. S ikonickými malbami Josefa Lady se obecně vžilo také slovní spojení „Ladovská zima“. V zasněžených krajinkách a na vesnických návsích, kde děti sáňkují, staví sněhuláka a užívají si zimní radovánky, se zrcadlí malířova láska k této době. Dá se říci, že zima byla pro Ladu osudovým ročním obdobím, do kterého se v prosinci 1887 narodil, a během kterého v prosinci 1957 i jako národem uznávaná a ceněná osobnost také zemřel.

Na obraze Zimní krajina z roku 1944 je zachycena typická ladovská zimní krajina s padajícími vločkami a s dětmi hrajícími si kolem sněhuláka na vesnické návsi. Štíty vesnických chalup vystupují z bílé tmy. Nad vsí na kopci se rýsuje silueta zasněženého kostela uprostřed vesnického hřbitůvku. Ticho, mír a pokoj přímo dýchají z tohoto Ladova obrázku.

A tak dovolte, abychom i Vám popřáli poklidný Štědrý večer a krásné, spokojené a pohádkové vánoční svátky…

 

Josef Lada, Zimní krajina, 1944, ze sbírek Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě

Dílo ze sbírek galerie vybrala a text napsala Jana Bojanovská, prosinec 2022.

kurátorka sbírky malby a kresby
Mgr. Jana Bojanovská

tel. č.: 567 217 133; 605 221 763
bojanovska@ogv.cz