KEPka v OGV
KEPka v OGV

Začátkem září jsme v naší galerii přivítali edukátory a edukátorky z celé republiky. Konalo se u nás dvoudenní (6. až 7. 9.) setkání Komory edukačních pracovníků při Radě galerií ČR.

Předchozí KEPka se v Jihlavě konala v březnu roku 2020 a hned po jejím skončení začal tvrdý lockdown. Na neveselou dobu koronavirovou jsme naštěstí už jen s úlevou vzpomínali.  

Měli jsme velkou radost, že se letošního setkání účastnilo přes třicet kolegů z různých institucí naší republiky. Dozvěděli jsme se, že někteří přijeli i díky pestrému programu, který jsme pro ně připravili. Ve středu dopoledne jsme se sešli v galerii na Komenského, kde bylo připravené drobné občerstvení. V 11 hodin na nás čekal autobus, kterým jsme vyrazili směrem na Svatý Kříž, Petrkov a Humpolec. První zastavení bylo na hřbitově u hrobu rodiny výtvarníka Bohuslava Reynka. Zároveň jsme si prohlédli malebnou náves Svatého Kříže s kostelem, který Reynkovi pravidelně navštěvovali. Odtud už to bylo jen kousek na zámeček do Petrkova, kde rodina ještě donedávna žila. Dnes statek spravuje Památník národního písemnictví, díky kterému je možné si celý objekt se zahradou prohlédnout. Průvodcem nám byla skvělá Hanka Nováková, bývalá ředitelka havlíčkobrodské galerie, která nám po zhlédnutí dokumentu Petrkov 13 velice poutavě a zasvěceně vyprávěla příběh Bohuslava Reynka a jeho ženy Suzanne Renaudové. Prohlídka domu, a obzvlášť zahrady, zanechala ve většině účastníků hluboký dojem. Z Petrkova jsme se vydali do Humpolce, kde jsme měli zajištěný oběd v Návštěvnickém centru Rodinného pivovaru Bernard. Budova, která byla oceněna Stavbou Vysočiny a nově je i v nominaci za nejlepší Stavbu roku 2023, nás mile překvapila. Po výborném obědě jsme vyrazili směrem k zóně umění 8smičce. Zde jsme měli domluvenou komentovanou prohlídku výstavy Nic není problém a také Bytu sběratele. Z Humpolce jsme se autobusem vrátili zpět do Jihlavy, kde se kolegové ubytovali. Večer jsme zakončili neformálním posezení v restauraci. Skvělé počasí, které nám přálo, jistě umocnilo zážitek ze všech výletů i prohlídek prvního dne setkání.

Druhý den jsme se sešli v galerii na Masarykově náměstí, kde začala porada KEP. Předsedkyně Lucie Haškovcová nás seznámila s aktuální situací ohledně revizí RVP základního vzdělávání. Řešili jsme také, jakým způsobem bychom se mohli jako edukátoři dál vzdělávat a posouvat. Následně proběhlo představení projektu Zastávky umění, který jsme v galerii realizovali v loňském školním roce. Máme radost, že měl u kolegů úspěch a vypadá to, že je inspiroval k dalším aktivitám. Po prezentaci si kolegové prohlédli výstavu Pod zimním sluncem jihu a vydali jsme se na oběd. Někteří se s námi rozloučili před ním, jiní odjížděli hned po obědě. Těm, kteří měli čas, jsme nabídli prohlídku krovů kostela svatého Jakuba. Tou jsme naše setkání KEP zakončili.

Moc děkujeme všem, kteří si udělali čas a přijeli k nám do Jihlavy!

 

Pavlína Pitrová, září 2023

edukační pracovník
Mgr. Pavlína Pitrová

tel. č.: 567 217 133; 604 875 412
pitrova@ogv.cz

Fotogalerie