Dobrý den, pane umělče!
Dobrý den, pane umělče!

Od poloviny září jsem pravidelně každý den sledovala práci street artového umělce, který tvořil mural v ulici U Dlouhé stěny.

Skoro by to mohlo vypadat, že jsem neúnavně nadšená pro tento druh umění. Ale bylo to vždy jen na pár vteřin a hlavně proto, že bydlím nedaleko, vlastně za rohem. Díky tomu jsem měla možnost pravidelně sledovat práci umělce. Vidět, jak se stěna každým dnem proměňuje. Překvapilo mě, že se nejprve celá zabarvila do růžova. O to víc mě zajímalo, co se bude dít dál. Postupně se na ploše začaly objevovat obrysy, které se vybarvovaly a získávaly svoji konkrétní podobu. Každý den jsem sledovala umělce, který neúnavně pracuje u zdi, nebo míchá barvy u auta. A někdy byli dva. Dlouho jsem hledala odvahu ho oslovit. Zeď se pomalu vybarvovala a já věděla, že ten chlapík v bekovce tam věčně nebude.

„Dobrý den, pracuji v galerii a ráda bych vás přizvala ke spolupráci…“ vysoukala jsem jednou konečně. Milý úsměv osloveného a jeho podaná ruka předznamenali, že mě nepošle do háje. „Dobry den, tesí me, ja sem Vincent!“  Uf! Jak to bylo jednoduché! Vincentovi Chignierovi jsem ve zkratce řekla, proč mám zájem pozvat ho k nám. V krátkosti mu vysvětlila, jak se s žáky snažíme pracovat ve veřejném prostoru a jak je pro nás důležité oslovit a pozvat umělce, který se street artem zabývá. Vyměnili jsme si e-mailové adresy a domluvili se, že dá vědět, zda by měl o spolupráci zájem. A klaplo to. I když je Vincent Francouz, který bydlí ve Šternberku! Předem jsme si domluvili lednový termín a téma setkání.

V pátek 27. ledna Vincent přijel na setkání s žáky, kteří se zapojili do čtvrtého ročníku programu s názvem Náš street art. V rámci prezentace představil studentům výtvarného semináře svoji tvorbu, která je velice rozmanitá. Všechny nás myslím udivil billboard, který bude viset v Paříži v rámci letních olympijských her. Vyprávěl o realizaci muralu s tématem Gustava Mahlera, který vytvářel právě v našem městě. O problémech s počasím, o časovém skluzu a tatínkovi, který mu z Francie přijel na pomoc. Nejen žáky samozřejmě zajímalo, jak se francouzský absolvent Sorbony dostane do Čech, kde žije a naučí se bezvadně česky. Celé setkání bylo velice uvolněné, vyprávění veselé a nesmírně zajímavé. Na závěr Vincent žákům nabídnul své tisky z různých realizací a všem se podepsal. Díky moc Vincente! A budeme se těšit na další setkání!

Pavlína Pitrová, leden 2023

edukační pracovník
Mgr. Pavlína Pitrová

tel. č.: 567 217 133; 604 875 412
pitrova@ogv.cz

Fotogalerie