Byl jednou jeden malíř
Byl jednou jeden malíř

Dlouhodobý program Byl jednou jeden malíř galerie začala nabízet od září loňského roku a bude probíhat i následující pololetí.

Program je určený pro mateřské a první stupeň základních škol. Hravou formou přibližuje osobnost Josefa Lady a jeho dílo. Vycházíme z obrazu Josefa Lady Náves v zimě se zimním vyobrazením návsi v Hrusicích – Ladově rodné obci. Děti se pomocí tohoto díla přenesou do doby Ladova dětství, povíme si něco o činnostech, které upadly v zapomnění, ale dříve byly na venkově součástí každodenního života. S pomocí obrázků se děti seznámí také s postavami, které už dnes nepotkáme – například s ponocným. Společně si také oživíme různé hry, jako je vyřezávání píšťalky, cvrnkání kuliček nebo pečení brambor. Velký ohlas má točení káči. Tato hračka je u dětí oblíbená. V rámci tvořivé aktivity si vyrobíme jednoduchou káču z papíru a špejle, kterou si děti mohou vyzdobit podle vlastní fantazie.

Součástí programu je také seznámení se spisovatelskou činností Josefa Lady. Hodně dětí má doma Ladovu knihu, o které nadšeně vypravují spolužákům. Také v galerii si přečteme kousek z knížky Bubáci a hastrmani a dozvíme se něco o jejích hrdinech – vodníku Brčálovi a strašidlu Mulisákovi. Společně pak vymýšlíme postavičku vlastního strašidla, které děti nakreslí, dají mu jméno a krátce ho ostatním představí. Procvičí si tak nejen vlastní vyjadřování a projev před kolektivem, ale i schopnost vzájemně si naslouchat.

Velmi nás těší, že i v dnešní uspěchané době plné techniky se děti věnují některým hrám, které byly oblíbené v době, kdy byl Josef Lada malý.

 

Veronika Dolanská, leden 2024

edukační pracovník, knihovník
Bc. Veronika Dolanská

tel. č.: 567 215 479; 605 969 592
dolanska@ogv.cz 

Fotogalerie