Hrátky s Pavlem Čechem v poličské galerii
Hrátky s Pavlem Čechem v poličské galerii

Aktuální výstava v Městském muzeu a galerii Polička nazvaná „Dobrodružné toulky světem Pavla Čecha“ láká do svých sálů nejen obdivovatele knížek tohoto brněnského výtvarníka, ale především všechny hravé milovníky dobrodružství, snění a nekonečné fantazie.

Brněnský malíř, kreslíř a ilustrátor Pavel Čech (narozen 5. 11. 1968 v Brně) je jedním z nejosobitějších českých výtvarníků současnosti. Jeho rozsáhlou tvorbu snad ani není třeba blíže představovat, protože ji mnozí znají nebo se s ní setkali prostřednictvím svých dětí. Pavel Čech je totiž především oblíbeným autorem krásně ilustrovaných a čtivých knížek pro děti i dospělé, které nejen ilustruje, ale i sám píše. Jeho knihy plné fantazie, dobrodružství, tajemných uliček, opuštěných půd a zarostlých zahrad získaly řadu ocenění a vyšly i v zahraničí. Ve své volné tvorbě se zabývá zejména olejomalbou, vytváří trojrozměrné objekty, dále se věnuje tvorbě komiksů, knižních obálek, plakátů, ale i reklamní grafice. Ve všech svých dílech umí bezpochyby patřičně zúročit svou uměleckou všestrannost a romantickou duši malého chlapce, který si plní dětské sny a dokáže diváka i čtenáře vtáhnout do křehkého světa osobních prožitků, snů a vzpomínek na dětství.

Jelikož byla tvorba Pavla Čecha nedávno (11. 11. 2022 – 5. 2. 2023) představena také u nás v Jihlavě, zajímalo nás, jak se přípravy výstavy zhostí kolegové v Poličce. Využili jsme tedy prázdninový čas a do města s bohatou historií, obklopeného původními hradbami jsme se v rámci profesního vzdělávání s kolegyněmi vydaly. Dočkaly jsme se zde nejen velmi vlídného přijetí, ale i zasvěceného výkladu s pohledem do zákulisí vzniku této výstavy od milé paní průvodkyně. Obdobně jako u nás v OGV je i zde část expozice věnována představení dosavadní autorovi volné tvorby. Některá díla nám byla důvěrně známá, nechyběla samozřejmě rozměrná Mapa Stínadel z roku 2002, a některá nám naopak rozšířila povědomí o nejnovější Čechově tvorbě.

Dozvěděly jsme se, že v poličském muzeu se zejména při letních výstavách zaměřují především na malé návštěvníky, pro které připravují expozice s množstvím nejrůznějších aktivit a herních nebo tvořivých koutků, které pobaví, zabaví i poučí. Na výstavě Pavla Čecha vytvořili zaměstnanci galerie v čele s paní ředitelkou tajuplnou cestu za pokladem plnou úkolů, které dovolí dětem i dospělým vstoupit do jeho poutavých příběhů a seznámit se s jejich hrdiny, návštěvníkům dávají prostor uplatnit a rozvíjet svou představivost a tvořivost a prověří také jejich odvahu. Čeká zde například indiánská vesnička s charakteristickým týpím, kde je možné si číst, kreslit nebo jen tak snít, dále je možné skládat lodičky, vytvořit si vlastního pavoučka Čendu, stavět města, stát se vynálezcem, detektivem, automobilovým závodníkem nebo si lehnout a pozorovat mráčky na obloze… Zkrátka objevovat nekonečný svět fantazie Pavla Čecha.

Výstavu můžete navštívit ve výstavních sálech Městské galerie ještě do 27. srpna v barokní radnici na poličském náměstí, vstupenky si ale musíte zakoupit v nedaleké budově muzea….

O tom, jak k výstavě Pavla Čecha probíhaly edukační dílny pro školy u nás v galerii, si můžete přečíst v příspěvku Veroniky Dolanské z ledna 2022.

Jana Bojanovská, srpen 2023

 

kurátorka sbírky malby a kresby
Mgr. Jana Bojanovská

tel. č.: 567 217 133; 605 221 763
bojanovska@ogv.cz

Fotogalerie