Gustav Krum, 100 let
Gustav Krum, 100 let

Výstava ke 100. výročí narození jihlavského rodáka probíhá v prostorách Clam-Gallasova paláce v Praze.

V rámci profesního vzdělávání jsme 26. června s kolegyněmi navštívily mimo jiné krásný barokní Clam-Gallasův palác v Praze. Našim cílem zde byla výstava jihlavského rodáka akademického malíře Gustava Kruma, kterou uspořádala umělcova rodina ve spolupráci s předními českými sběrateli a obdivovateli prací tohoto známého ilustrátora. Jedná se o dosud pravděpodobně nejrozsáhlejší přehlídku Krumova umění, představující průřez jeho malířskou i grafickou tvorbou, nacházející se v soukromých sbírkách, přičemž některé práce jsou veřejně vystaveny vůbec poprvé. Stejně tak jako u nás v Jihlavě si tedy mohou i pražští návštěvníci připomenout 100. výročí Krumova narození a obdivovat jeho mistrovský talent, vypravěčské schopnosti a nekonečnou fantazii. Výstavu, která je k vidění do 7. července 2024, doplňuje také krátký filmový dokument o Gustavu Krumovi a je zde možné zakoupit nejnovější publikace s jeho ilustracemi, včetně kalendáře na rok 2025.

Kromě této výstavy jsme si nenechaly ujít také možnost prohlídky obdivuhodných prostor paláce, v nichž je Krumova výstava instalována. Clam-Gallasův palác na Starém Městě pražském patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Jedná se o jedno z vrcholných děl pražské barokní architektury a je skvělou ukázkou dobového bydlení a způsobu života tehdejší aristokracie. 

Vřele tedy doporučujeme tento architektonický skvost, v němž nyní sídlí Muzeum Prahy, navštívit a projít si nejen aktuální výstavy, ale i reprezentativní prostory paláce s možností využití audioprůvodce nebo komentovaných prohlídek.

Jana Bojanovská, červenec 2024

kurátorka sbírky malby a kresby
Mgr. Jana Bojanovská

tel. č.: 567 217 133; 605 221 763
bojanovska@ogv.cz

Fotogalerie