Félix Blume: Cvrčci ze sna

Félix Blume ...

Félix Blume: Cvrčci ze sna

30. 9. — 31. 10. 2021

zvuková instalace, workshop

zvuková galerie IGLOO
Komenského 10
Jihlava
Kurátor: Miloš Vojtěchovský

"Los grillos del sueño" / "Cvrčci ze sna" je zvuková instalace, kterou vytvořil Félix Blume společně s dětmi v roce 2019 v Chile. Je to soubor malých zvukových objektů - reproduktorů, a přestože každý objekt zní svým jedinečným hlasem, v prostoru galerie vytváří tichou zvukovou atmosféru. Když v noci spíme, cvrčci venku zpívají za oknem lidem do snů. Protože cvrčci zpívají většinou v noci, nebo přes den sborem, v projektu "Los grillos del sueño" má každý cvrček vlastní hlas. Na dílně děti vychovaly několik cvrčků a v noci jejich písně nahrály a společně s Felixem postavily pak vlastní umělé, elektronické cvrčky. Součástí výstavy je krátký film s příběhem "vědeckého" týmu, který - když zjistil, že živým cvrčkům hrozí vyhynutí - vytvořil cvrčky elektronické. Takže i kdyby opravdoví cvrčci ze světa nakonec někdy zmizely, budou lidem do snů v noci zpívat alespoň cvrčci robotičtí.

Félix Blume
(přeložil Miloš Vojtěchovský)

Instalaci tvoří videoprojekce krátkého příběhu, který vznikl s dětmi během dílny v Chile, skupina zpívajících „repro-cvrčků“, které Felix s dětmi postavil, dětské kresby skutečných cvrčků a výběr krátkých videí na téma zvuk a poslouchání, které si návštěvníci mohou na počítači se sluchátky přehrát. Součástí výstavního projektu je dílna s Felixem pro děti (28. 10. od 10 h) a večerní projekce s autorským úvodem jeho posledního filmu Světla v poušti (dokončeného v roce 2021), která bude zároveň česká premiéra.

Tento projekt byl poprvé realizován ve spolupráci s dětmi z Cecrea La Ligua a díky podpoře Cecrea a Centex z Ministerstva kultury a kulturního dědictví Chilské republiky v roce 2019.

BIO: Félix Blume je zvukový umělec a filmař, pracuje v oblasti dokumentárních filmů, zvukových instalací a rozhlasové tvorby. Zaměřuje se na poslech, upozorňuje na důležitost zvukové zkušenosti pro výchovu dětí, jeho práce a dílny nabízejí možnost alternativního způsobu vnímání světa. Zvuk používá jako výchozí materiál nejen pro zvukové práce, ale i ve filmech, performancích a instalacích. Spolupracuje s umělci a filmaři (například s Francisem Alÿsem) a s různými, často domorodými komunitami. Zajímají ho otázky veřejného prostoru, pracuje s mýty, zkoumá, o čem hlas vypovídá mimo slova. Pořad Los Gritos de México na soutěži Phonurgia Nova získal hlavní cenu, videa byla vystavena a promítána například v Centre Pompidou, v Musée d’Orsay.

Film „Kurupira, bytost lesa“ získal hlavní cenu „Soundscape“ a jeho poslední dokumentární film Luces del Desierto | Desert Lights byl představen na Rotterdamském filmovém festivalu v roce 2021. Zúčastnil se řady mezinárodních festivalů a výstav, například LOOP a CCCB v Barceloně, Tsonami Arte Sonoro v Chile, Fonoteca Nacional v Mexiku, Ex Teresa, CTM v Berlíně, Festival Belluard, Arts Santa Monica v Barceloně, Biennale v Thajsku, Berlinale a další. Pracuje a žije na cestách mezi Jižní Amerikou a Evropou.

https://felixblume.com/

 

Fotogalerie