Valná hromada platformy uMĚNÍM se konala ve středu 20. listopadu a konference Prezentace muzejních sbírek ve čtvrtek – obě v Praze a z obou mám skvělý pocit. Součástí platformy uMĚNÍM je naše galerie od jara letošního roku a postupně přibývají i další kulturní organizace. Byla jsem překvapená, kolik známých tváří z řad galerijních edukátorů jsem na valné hromadě potkala. Na programu setkání se kromě klasického hlasování do vedení platformy řešila také finanční náročnost a udržitelnost organizace, výše poplatku, propagace akcí a členů, ale především podoba Festivalu umění a kreativity ve vzdělávání (FUK) v roce 2025 a v letech následujících. Ten se od svého vzniku v roce 2021 postupně proměňuje a hledá si i vlastní podobu v rámci regionů. Podle prezentací to vypadá, že se právě v regionech krásně etabluje a postupně rozrůstá. Uvidíme, jak dopadne u nás na Vysočině obzvlášť, když je naše galerie uzavřená.
Konference Prezentace muzejních sbírek II. měla tentokrát podtitul Přístupy – trendy – realizace a konala se v historické budově Národního muzea. Zabývala se konkrétními příklady z vybraných muzejních, galerijních, ale také vzdělávacích institucí. Zastoupený byl i komerční sektor. Musím přiznat, že podtitul konference mi původně přišel příliš obecný a nedokázala jsem si představit, jaká témata vlastně zazní. Ve chvíli, kdy jsem si přečetla podrobnější anotace, začala jsem se těšit. Asi nejzajímavější mi přišel příspěvek Adama Bartalského z Univerzity Cyrila a Metoda v Trnavě, který se věnoval tématu prezentace lidských pozůstatků. Ondřej Táborský z Národního muzea se zaměřil na současné přístupy k udržitelnému vystavování. Spojení narativních prostorů a moderních technologií představila architektka Barbora Klapalová. Příspěvek Dominiky Nagyové, o nových trendech v instalaci textilních sbírek, mě zaujal také proto, že jsem viděla jednu z výstav, která byla v příspěvku zmiňována. Za galerijní instituce prezentoval příspěvek Richard Drury ze středočeské galerie GASK, který účastníkům představil koncepci nové stálé expozice, kterou jsem díky našim aktivitám měla možnost vidět již několikrát. Program byl nabitý a mapoval různé přístupy, odvětví i instituce. Podobné konference nejsou jen o sdílení a nových informacích, ale také o setkávání s kolegy, se kterými bych se jinak nepotkala. Děkuji Centru pro prezentaci kulturního dědictví i Národnímu muzeu za uspořádání celé akce.
V úterý se ještě v rámci platformy uMĚNÍM konal workshop, který byl podle ohlasů kolegů také velice inspirativní. Z časových důvodů jsem se ho ale nemohla účastnit. Připravovala jsem adventní programy, které nás za pár dní čekají. Tři v jednom se tedy možná uskuteční někdy v budoucnu. :-)
Pavlína Pitrová, 25. 11. 2024