Dej Bože, ať dobře maluju!
Dej Bože, ať dobře maluju!

Nová stálá expozice v telčském Univerzitním centru představuje rozsáhlou tvorbu malířky Bohumily Doleželové a z části i jejího manžela Jiřího Mareše.

Míla, jak všichni umělkyni oslovovali, by v loňském roce oslavila sté narozeniny a letos uplynulo 30 let od její smrti. I proto je nově otevřená expozice s názvem Míla zaslouženou poctou malířce, která prožila velkou část svého života na Vysočině. Nejprve v Jihlávce, poté na Klatovci nedaleko Javořice a nakonec v Telči, kde strávila přes 20 let. Stálá expozice tak právem dotváří atraktivitu města zařazeného na seznam památek Unesco.

Na výstavu jsme se vydaly společně s kolegyněmi z odborného oddělení naší galerie v rámci profesního vzdělávání. Jako edukátorce mi nepřísluší jakkoli výstavu hodnotit po odborné stránce. Ani zde vypisovat tolik známá témata, kterým se ve své tvorbě věnovala. Na to jsou obzvlášť na Vysočině a v nedalekém Brně uznávaní odborníci. Proč tedy o výstavě v Telči píši zrovna já? Možná proto, že podobné výjezdy a prohlídky výstav vnímám jako obyčejný návštěvník. Takový, který se chce podívat, něco víc se o umělcích i tématu dozvědět a dobře se v expozici orientovat.  

Při podobných návštěvách mě samozřejmě láká vyzkoušet si a prostudovat edukační aktivity, které moji kolegové v ostatních institucích k výstavám připravují. Díky nim se na vystavená díla mohu podívat očima dětí, se kterými nejvíce pracuji. Navíc tímto způsobem čerpám inspiraci a seznamuji se s odlišnými nebo i podobnými přístupy.

Dílo Míly je impozantní a ohromující. To si asi dovede představit každý, kdo její tvorbu alespoň trochu zná. Textové panely citlivě doplňují témata, kterým se věnovala. Prostřednictvím fotografií dávají návštěvníkovi možnost ocitnout se ve společnosti autorčiných přátel a lidí, kteří jí byli blízcí. Vidět způsob její práce i momentky z každodenního života, který byl silně spjatý s tvorbou. Pracovní listy jsou připravené pro různé věkové kategorie a ve svém pojetí odkazují jak na obrazy, tak citace a texty. Vyzkoušet si je určitě může i dospělý návštěvník.

Při návštěvě Telče mě díky této výstavě zaujal víc než kdy jindy dům, ve kterém Míla žila se svým manželem a maminkou. Ráda jsem se podívala i k místu jejich posledního odpočinku, kam nás zavedla kolegyně Jana Bojanovská.

Jeden silný moment z výstavy mi ale zůstane v mysli na dlouho. Věta, kterou si Míla zapsala do svého deníčku: Dej Bože, ať dobře maluju!
Pokora, přirozenost a skromnost čiší snad z každého jejího obrazu.

Pavlína Pitrová, červenec 2023

edukační pracovník
Mgr. Pavlína Pitrová

tel. č.: 567 217 133; 604 875 412
pitrova@ogv.cz

Fotogalerie