Andersen v galerii
Andersen v galerii

Noc s Andersenem se do Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě vrátila letos již po čtvrté.

V roce 2020 jsme si kvůli covidu dali pauzu, v roce 2021 jsme se nejprve v původním březnovém termínu uchýlili k on-line verzi, plnohodnotnou verzi i s přespáním v galerii jsme pak zájemcům nabídli na konci srpna. Nutné bylo doložení certifikátu o bezinfekci, což zřejmě byl i důvod, proč se nám přihlásil skromný počet 4 účastníků. Ale nevzdali jsme to a akci jsme i přes nízkou účast, a k velké radosti přihlášených, uspořádali. A moc si ji také užili.
Letošní situace už ale byla mnohem příznivější. Ustupující pandemie nám dovolila Noc s Andersenem uspořádat nejenom v původním termínu (vycházejícího ze dne narození H. Ch. Andersena, který se zároveň slaví jako Mezinárodní den dětské knihy), ale i v plném počtu.

Z velkého množství nabízených témat (např. výročí J. Lady (*135), ABC (65 let), J. Foglara (*115), J. Trnky (*110), J. A. Komenského (*430),…), jsme se rozhodli vycházet z edukačního programu JAK? Amos? Aneb dvě výročí J. A. Komenského, který naše edukátorka Pavlína Pitrová nabízí v rámci školních edukací. V případě tohoto večera využila k zábavné aktivitě Komenského publikaci Orbis pictus.

Stejně jako každý rok jsme se po krátkém úvodu, kdy se děti dozvěděly něco o životě H. Ch. Andersena, přesunuli na druhou galerijní budovu, kde jsme se blíže seznámili s výstavou Nevšední všednosti, a která následně také byla inspirací pro tvoření – vytvářeli jsme (vyšívali) vlajky. Každý si mohl vytvořit vlajku, jakou chtěl, a dle výsledných výtvorů, které obsahovaly nápisy jako „mír“ nebo „svoboda“, bylo jasné, jaké téma mezi účastníky nejvíce v současné době rezonuje.

Po společné večeři jsme se hned vrhli na další tradici – psaní vzkazů na připravené pohlednice. Ty pravidelně posíláme nejenom domů, ale i zástupcům Kraje Vysočina, města Jihlavy nebo třeba na dánské velvyslanectví v České republice.

A nebyla by to ta pravá Noc s Andersenem, kdyby nedošlo na čtení. Dobrovolníci z řad dětí (a že jich nebylo málo) měli možnost předčítat pohádky Hanse Christiana Andersena ostatním účastníkům.

Na dobrou noc potom dětem předčítala galerijní edukátorka Pavlína.

Jedním z letošních témat bylo také výročí časopisu Sluníčko. Během snídaně si děti mohly listovat staršími čísly této dětské publikace, kde se také nechaly inspirovat k poslednímu tvoření v rámci letošní Noci s Andersenem – výrobě letadélek z dřívek (např. od nanuků) a kolíčků.

Letošní akce byla také ozvláštněna návštěvou reportéra Českého rozhlasu Vysočina, který nás v průběhu večera a následného rána několikrát navštívil. Děti tak dostaly možnost veřejně zhodnotit letošní ročník. (Reportáž začíná v cca 14:21.)

Z reakcí vyplynulo, že si ho moc užily, stejně jako my, pracovníci galerie. A už teď se moc těšíme na viděnou zase za rok!

 

10. dubna 2022

asistentka ředitele, PR
Bc. Jana Jarošová, DiS.

tel. č.: 567 301 681; 721 434 761
jarosova@ogv.cz

Fotogalerie