48. celostátní seminář knihovníků muzeí a galerií v Brně
48. celostátní seminář knihovníků muzeí a galerií v Brně

I přes těžkou povodňovou situaci, která postihla mnohé kraje, byla účast na semináři knihovníků v Brně veliká.

Program semináře začal blokem přednášek, které se týkaly možností využití centrálních digitálních služeb pro knihovny a veřejnost, možnost jejich nabízení čtenářům a vyhledávání děl nedostupných na trhu a postupu digitalizace knihovních fondů.

Velice zajímavý byl příspěvek o spolupráci knihoven a škol v rámci neformálního vzdělávání žáků kolegyní z knihovny Jiřího Mahena v Brně a Filozofické fakulty Masarykovy univerzity a zpráva o nakladatelské činnosti v knihovně Národního muzea.

Tradičně proběhl také společenský večer, kde jsme s kolegy probrali své zkušenosti z našich knihoven a načerpali jsme zajímavé podněty pro naši další práci.

Druhý den byl velký prostor věnovaný digitalizaci monografií a periodik, díky kterému se minimalizuje fyzický kontakt a nedochází tak k jejich poškozování. U některých tiskovin je totiž pro jejich stáří nebo velmi špatný stav téměř nemožné si je fyzicky prohlédnout. Konkrétní příklad poskytlo Husitské muzeum v Táboře, které se věnuje digitalizaci rukopisů táborských bohoslovců a vysvětlilo výhody a rizika této dokumentace. Kolegové z Uměleckoprůmyslového muzea v Praze zaujali příspěvkem o databázi projektů, které vytvořili Jan Kaplický a jeho rodiče. Iva Bydžovská a Jana Poláková nám představily fondy kramářských tisků v knihovně Národního muzea a v Moravském zemském muzeu, jejich historii, třídění a uchovávání.

Dobré rady ohledně katalogizace v knihovním systému Tritius poskytl Jiří Šilha.

V semináři bylo věnováno místo i kolegům, kteří nemohli kvůli povodním do Brna přijet. Někteří se semináře zúčastnili on-line, jiní poslali dopis, ve kterém vylíčili nelehkou situaci ve své oblasti i dopad na místní kulturní instituce.

Krásným ukončením druhého dne byla návštěva Paláce šlechtičen, ve kterém jsme si prohlédli zajímavé expozice loutek a loutkových divadel a tradiční kultury na Moravě s vývojem nábytku, hraček a lidových oděvů.

Po nabitém programu dvou předchozích dnů všichni uvítali příjemnou změnu, kterou si pro nás připravily kolegyně na den třetí: přednášku Tomáše Kubíčka v knihovně Milana Kundery, která je součástí Moravské zemské knihovny a prohlídku baziliky a klášterní knihovny augustiniánského opatství na Starém Brně.

Za uspořádání tohoto příjemného setkání patří kolegyním z Moravského zemského muzea velký dík!

Veronika Dolanská, 24. 9. 2024

edukační pracovník, knihovník
Bc. Veronika Dolanská

tel. č.: 567 215 479; 605 969 592
dolanska@ogv.cz 

Fotogalerie